Smluvní hodinový paušál za právní služby Marie Benešové je 2 500 korun, uvedl kraj.

Smluvní hodinový paušál za právní služby Marie Benešové je 2 500 korun, uvedl kraj. | foto: Dan Materna

Ústecký kraj si na boj o poplatky najal bývalou šéfku žalobců Benešovou

  • 28
Zastupitelé Ústeckého kraje se rozhodli jít do sporu se státem o způsob proplácení poplatků u lékaře. Kraj bude ve správním řízení ministerstva vnitra obhajovat bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Advokátka je blízká ČSSD, vystupuje také jako stínová ministryně strany.

Krajští zastupitelé v pondělí rozhodli o pokračování boje s ministerstvem v tichosti a bez diskuze za několik minut.

Pacienti v kraji, kteří nechtějí platit za péči, podepisují v nemocnicích takzvaný veřejný příslib. Dál se o nic nestarají a peníze jdou z rozpočtu kraje. Loni tak postupovalo 42 procent severočeských pacientů, kraj za ně vyplatil 42 milionů korun.

Ministerstvo kvůli tomu s hejtmanstvím kvůli už skoro měsíc vede správní řízení a snaží se politiky přimět, aby způsob proplácení poplatků změnili.

Do sporu s ministerstvem se proto vloží Marie Benešová a její advokáti. Náklady na právníky by se podle kraje měly pohybovat v řádech desítek tisíc korun.

"Smluvní hodinový paušál činí 2 500 korun za právní služby, například stanoviska a rady, a 1 500 korun za účast na jednání," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková s tím, že u kompetenční žaloby se jedná maximálně o 25 hodin.

Hejtmanka: Poplatky proplácíme správně

"Myslíme si, že poplatky proplácíme dobře, že jsme nepochybili a v kompetenční žalobě chceme dokázat, že ministerstvo nemá právo na tento postup. Kraj má právo si o svém majetku rozhodovat v rámci platných právních i legislativních norem. Ministerstvo do těchto věcí nemá zasahovat," sdělila hejtmanka Jana Vaňhová.

Opoziční ODS se sice zdržela hlasování a tento návrh nepodpořila, na druhou stranu ale její zastupitelé nijak nevyužili příležitosti k diskuzi a z jejich strany na zasedání nepadlo na adresu hrazení poplatků krajem slovo kritiky.

Podle radního Jiřího Šulce by něco takového ani nemělo smysl, protože vzhledem k početní přesile komunistických a sociálnědemokratických zastupitelů bylo předem jasné, že návrh projde. "My jsme se zavázali, že poplatky podpoříme, pokud budou v intencích právního řádu České republiky a Evropské unie, a vypadá to, že asi nejsou," uvedl po zasedání Šulc.

Dodal také, že by mu nevadilo, kdyby kraj hradil poplatky podle vzoru Plzeňského kraje. Tam pacienti po uhrazení poplatků mohou kraj požádat o jejich zpětné proplacení. V souladu se zákonem je tento model i podle ministerstva vnitra.

To vede správní řízení kvůli poplatkům také s Jihočeským, Zlínským a Královéhradeckým krajem. Ze svého systému nechtějí ustoupit i za cenu soudního sporu ani Jihočeši, nevylučuje to ani vedení Zlínského kraje. Za bezchybný považuje svůj systém i Královéhradecký kraj. - čtěte také Vnitro zahájí správní řízení kvůli poplatkům s dalšími pěti kraji


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video