Kostel nejprve ráno vysvětili zástupci rumunské a české pravoslavné církve (na

Kostel nejprve ráno vysvětili zástupci rumunské a české pravoslavné církve (na snímku metropolita Kryštov). Poté v kostele sloužili první mši. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Ústecko získalo pravoslavný chrám, stojí na místě starého Mostu

  • 20
Déle než půlstoletí nevznikl v severních Čechách pravoslavný svatostánek. Ale v neděli vysvětili dřevěný pravoslavný chrám sv. Valentina v Mostě, na místě původního města. S výstavbou výrazně pomohlo Rumunsko, protože před chrámem vznikl i památník padlým Rumunům.

"Chrám je ústřední místo života pravoslavných věřících. Vznik nového je obrovský svátek. Ten v Mostě navíc stojí v místech, kde kdysi stávalo původní město Most, které zmizelo v dole. Je to vlastně první návrat života do starého Mostu," líčí Ondřej Chrást, tajemník pravoslavné církve v Česku.

Svěcení kostela, který pod mosteckým hradem Hněvín vybudovali mistři tesaři z rumunského kraje Maramureš, trvalo několik hodin a mělo přesný liturgický obsah a řád.

Most má nový kostel - pravoslavný. V Česku je to teprve pátý takový kostel. Vysvětil ho metropolita Kryštof, zástupce pravoslavné církve v Čechách.

Dřevěná stavba je postavená v transylvánském stylu a bude připomínat památku rumunských vojáků padlých na českém a slovenském území během druhé světové války.

Hlava českého pravoslaví vladyka Kryštof a rumunský patriarcha Daniel spolu s dalšími kněžími nejprve připravili prostor kostela ke svěcení a podepisovala se světící listina. Jedna zůstane uložena v oltářním stole, druhá poputuje do archivu rumunské pravoslavné církve.

Za zvuku světících modliteb a písní začal obřad před vchodem do kostela. V pravoslavné liturgii totiž chrám začíná existovat až po vysvěcení. Postupně se kostel obcházel proti směru hodinových ručiček a na každé světové straně se opakoval rituál, při němž církevní patriarchové speciální světící tyčí vytvářeli na stěnu symbolické tři křížky.

"Je to symbol Boží trojice, který se objevuje i ve výzdobě kostela a památníku před ním," upozornil Josef Hauzar, kancléř pravoslavné církve. Uvnitř chrámu pokračoval obřad až do konce u oltáře.

V místech nového pravoslavného kostelíku stál původně starý Most, který padl za oběť těžbě hnědého uhlí.

Otevření kostela vyvolalo velký zájem. Přišlo několik stovek lidí, velká část z nich byli cizinci.

V Mostě v minulosti existovaly dva pravoslavné kostely. Musely ale ustoupit těžbě uhlí.

Dřevěná stavba ve stylu transylvánské lidové gotiky, postavená tradičními postupy, vznikala v Mostě od loňska. Základní části vznikly v Rumunsku, na místě se ale dopracovávaly (podívejte se na video ze vztyčení chrámové věže). 

Kromě kostela vyroste ještě malý pravoslavný klášter se zázemím pro poutníky a letní modlitebna. Celý komplex přijde na sumu kolem 48 milionů korun, podílí se na ní rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most.

Impulsem k výstavbě bylo i to, že v Česku chybí pietní místo pro padlé Rumuny, kteří se podíleli na osvobození Československa za druhé světové války. Jejich památník v podobě dřevěného kříže stojí před chrámem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video