Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústecká univerzita posílá na dlužící studenty exekutora. I na bývalé

  • 5
Ústecké vysoké škole už došla trpělivost s "věčnými studenty", kteří si protahují studium a odmítají za to hradit poplatky. Na prvních 35 dlužníků už se obrátili vymahači dluhů. Dojde i na ty, kteří už školu ukončili. Vysoké škole dluží celkem 400 tisíc korun.

Studium na fakultě životního prostředí ústecké univerzity si jeden její student prodloužil o více než rok, a proto měl za další semestr zaplatit. Peníze ale odmítal dát, a to tak dlouho, až na něj vedení školy poslalo exekutora. Stejně jako na dalších 34 studentů.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí poprvé posílá na své studenty vymahače dluhů. A nejen na současné, ale i na bývalé. Ani absolventi, kteří mají už roky diplom, tak nemohou být v klidu, pokud nezaplatili, co měli.

potíže s neplatiči

Zatím 35 studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se týká exekuce za to, že doposud nezaplatili poplatky za prodloužení studia. Vysoké škole dluží celkem 400 tisíc korun. Výše částky jednotlivých neplatičů je určena podle toho, jakou fakultu student navštěvuje - pohybuje se od 8 do 30 tisíc korun. Univerzita chce postupně peníze získat i od bývalých studentů se stejným problémem.

Zmíněný žák dluží 28 tisíc korun, což je rekordní částka mezi všemi, které exekutor osloví. Přesně tolik se platí za semestr na fakultě životního prostředí, na dalších je to od 8 do 30 tisíc. Dluh ústecká univerzita vymáhá vždy bez úroků.

Studenti musí platit, protože státem hrazené studium trvá přesně stanovenou dobu, třeba magisterské pět let. Student může výuku "zdarma" překročit ještě o jeden rok, ale pak už na něj vysoká škola nedostává dotaci, a proto chce peníze uhradit od něj.

Někteří se však platit zdráhají. A když nezaberou výzvy ani nabídky na splátkové kalendáře, univerzita začne peníze vymáhat. Letos k tomuto kroku přistupuje poprvé, přičemž podala 35 exekucí na celkovou částku 400 tisíc korun.

"Dříve jsme to, že studenti neplatili, řešili disciplinárním řízením nebo přerušením studia. To ale postupně přestávalo být účinné. Ani hrozba přerušení studia některé studenty nevedla k tomu, aby zaplatili, a do dalšího semestru už zkrátka nenastoupili," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Když dluh vymáhá exekutor, částka se zvyšuje

Dlužníků je pochopitelně víc než těch 35, kteří už jsou nyní v exekuci. Univerzita se ale snaží nejprve vymoci peníze jinak, hlavně splátkovým kalendářem. Až když to nejde, vypracuje právnička školy návrh na exekuci a pošle studentovi další upomínku. Pokud dál nereaguje, případ předá exekutorovi, který dá žákovi ještě poslední šanci. Až pak zajistí jeho mzdu či majetek.

V případě, kdy už začne dluh vymáhat exekutor, se ovšem dlužná částka ještě zvýší, protože se k ní navíc přidává několikatisícová odměna pro vymahače.

Univerzita již takto exekučně vymohla 190 tisíc korun. "Několik exekucí bylo připraveno, ale nakonec nebyly podány, protože studenti buď zaplatili, nebo se dohodli na splátkách,“ říká Šiková.

"Také z tohoto hlediska jsou pro univerzitu exekuce přínosné. Pomáhají nám nejenom vymoci od studentů dlužné částky za studium, ale mají hlavně preventivní účinek," doplňuje prorektorka pro studium Alena Chvátalová.

Nejvíce dlužníků je na fakultách sociálně ekonomické, životního prostředí, přírodovědecké a pedagogické, protože jde o největší součásti univerzity.

Jsou mezi nimi i ti, kteří po ukončení studia pokračují v dalším. I to by si měli platit. Základ stanovený ministerstvem školství je pro příští akademický rok 2 952 korun, platí se jednou za rok. "Dlužníků tohoto typu je u nás ale minimum," říká Šiková.

Kdo je v tíživé finanční situaci, platit nemusí

Někteří studenti jsou od poplatků osvobozeni, i když si studium protahují. Jsou to ti, kteří se ocitnou v tíživé finanční situaci. "Pokud to prokážou, poplatky jim samozřejmě promineme," říká Šiková.

Na druhé straně bude škola dluhy vymáhat nejen od současných studentů, ale i od absolventů. A protože hrozby jako disciplinární řízení či přerušení studia u nich nepřichází v úvahu a škola většinou nezná jejich současné adresy kvůli výzvám a upomínkám, nastoupí zde rovnou exekutor,

"Není ale naším zájmem ani cílem studenty jakkoliv perzekvovat. Exekuce jsou posledním řešením poté, kdy se nedalo dohodnout jinak," zdůrazňuje Šiková s tím, že upřednostňuje dohody a splátky, které jsou vždy individuální a vycházejí z finančních možností studenta. Stejné je to s termíny splacení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video