(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv obecního úřadu

Ústavní stížnost míří na část stavebního zákona, která omezuje spolky

  • 47
Nedávno přijatá novela stavebního zákona míří k Ústavnímu soudu. Stížnost podává sedmnáct senátorů. Napadají tu část novely, která ruší možnost účasti spolků ve správních řízeních vedených stavebními úřady podle stavebního zákona, pokud kvůli záměru neprobíhá EIA, tedy posuzování vlivů na životní prostředí.

Senátoři napadají i tři nové odstavce ve stavebním zákoně, které zásadním způsobem omezují možnost přezkumu zákonnosti závazných stanovisek vydávaných pro účely řízení podle stavebního zákona. Napadená ustanovení nebyla součástí původního vládního návrhu novely stavebního zákona, ale byla do něj zařazena až pozměňovacími návrhy poslanců v průběhu projednávání v Poslanecké sněmovně.

Zákon nyní podle stěžujících si senátorů omezuje práva spolků na účasti ve správních řízeních s odůvodněním, že jde o nepřiměřené omezení základního práva obyvatel domáhat se svých práv na užívání majetku, popřípadě práv na přístup do krajiny a na obecné užívání veřejné zeleně a lesa.

V podobě, v jaké zákon prošel, všichni lidé, kteří žijí v okolí budoucího středně velkého stavebního záměru dotýkajícího se přírody v místě jejich bydliště, ale nemají vlastnické právo k sousedním pozemkům nebo stavbám, zcela ztrácejí možnost ovlivnit rozhodování stavebního úřadu o umístění a povolení takové stavby. Zákonná úprava jim doposud zaručovala účast v řízení alespoň prostřednictvím spolků. Novelizací však tuto možnost bez náhrady ztratili. A to je z hlediska ústavních principů podle stížnosti nepřiměřené.

„Účast veřejnosti v rozhodování je žádoucí, neboť má pozitivní dopad na kvalitu vydávaných rozhodnutí. Zároveň působí protikorupčně. Přítomnost občanů ve správních řízeních a dalších procesech činí tato jednání transparentnější a omezuje možnost ‚nadstandardních‘ dohod mezi úředníky a investory,“ uvedl senátor za Prahu 11 Ladislav Kos, který se ke stížnosti přidal.

Iniciátory stížnosti byli Zelení. „Vyloučení veřejnosti považujeme za protiústavní zásah do občanských práv,“ řekl šéf Zelených Matěj Stropnický. „Novela selhává v tom, že nedokáže řízení zrychlit, protože neomezuje účast dotčených orgánů v řízení, ale pouze vylučuje veřejnost. Pokud chtěla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dosáhnout omezení zdržování výstavby ze strany některých ekologických spolků, mohla například omezit účast veřejnosti podle místa bydliště, ale ne ji vyloučit úplně,“ uvedl Stropnický.

Právě za prosazení stavebního zákona přitom v úterý chválil Šlechtovou premiér Bohuslav Sobotka. „Je důležité, aby i ekologické organizace vysvětlovaly své postupy,“ řekl premiér k tomu, že nevládní organizace kritizují podobu novely stavebního zákona, který byl přijat za této vlády a která podle nich omezuje práva občanů.

Podle premiéra jsou reálné, relevantní výhrady, když mají nové stavby negativní dopad, ale na druhé straně jsou i někteří, kteří protestují bez reálného důvodu. „Jsou postupy, které jsou obstrukční,“ kritizoval předseda vlády činnost některých nevládních sdružení. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video