Porodní asistentka Ivana Königsmarková dostala za chybu při domácím porodu podmíněný trest a zákaz činnosti. Pojišťovně musí zaplatit 2,7 milionu korun. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje, jak jí to změnilo život. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

ÚS zrušil trest za smrt po domácím porodu pro asistentku Königsmarkovou

  • 1183
Ústavní soud zrušil rozsudek nad porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou. Kauza se tak vrací na začátek. Za údajné chyby při domácím porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala podmíněný trest a zákaz výkonu povolání.

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů v obsáhlém odůvodnění uvedla, že soudy kauzu Königsmarkové sice řešily podrobně a pečlivě, ale přesto se nevypořádaly s veškerými specifiky případu. Poukázala na princip presumpce neviny a povinnost soudů rozhodnout v případě pochybností ve prospěch obžalovaného.

Domácí porody: pro a proti

Porody doma mají výhody, ale oprávněně také vzbuzují obavy - argumenty pro a proti čtěte zde

Hlavním důkazem v kauze byl znalecký posudek, podle kterého Königsmarková chybovala. Obhajoba expertízu označovala za zaujatou, soudy z ní však vycházely. ÚS nyní zdůraznil, že závěry znalce nelze přijímat zcela nekriticky. Posudek prý navíc klade na asistentku značné nároky při rozeznání relativně vzácného poškození plodu. "Nelze zajisté vyloučit, že i klidně probíhající fyziologický porod se může rychle změnit," uvedla Janů.

Nález naznačuje, že obvodní soud měl k posudku buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch porodní asistentky. Názor ÚS je pro obvodní soud při novém projednání kauzy závazný.

Úprava domácích porodů je věcí zákonodárců

Nález se k problematice domácích porodů obecně nevyjadřuje. Ústavní soudkyně Ivana Janů však připustila, že prostřednictvím dlouhého odůvodnění chtěla napomoci k vyvolání veřejné debaty. Právo ženy zvolit místo porodu podle soudkyně není absolutní, na druhou stranu je nelze zcela potlačit.

Podle soudkyně je třeba najít spravedlivou rovnováhu, což však není úkolem Ústavního soudu. "Zákonodárci, vláda i soudci mají své role. Ústavní soud se do toho nemá z podstaty věci míchat," řekla Janů.

"Je to asi jeden z nejkrásnějších dárků, který jsem dostala k narozeninám," řekla novinářům po vynesení verdiktu Königsmarková.

Ta uvedla, že už byla s pojišťovnou domluvená na splátkovém kalendáři a část splátek uhradila. "Takže teď očekávám, že mi peníze budou vráceny, " řekla. Nyní plánuje, že bude znovu pracovat jako porodní asistentka, dokud jí to zdraví dovolí.

Podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je dnešní nález satisfakcí pro Königsmarkovou, ale i dobrou zprávu pro porodní asistentky a studentky oboru, které se dosud mohly obávat kriminalizace. "Většina asistentek kvůli tomu od domácích porodů upustila," uvedla Hájková Klíčová.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Viktorie Plívové nález soudu respektuje, jeho detailní obsah nemá, a tak se nemůže vyjádřit podrobněji. "I přes dnešní rozhodnutí soudu je pro mne v tomto konkrétním případě nejpodstatnější a nejvarovnější fakt, že byl zcela zbytečně zmařen lidský život, o život přišlo malé dítě," řekl náměstek ministra Ferdinand Polák.

Soud tvrdily, že si asistentka nezjistila dostatečné informace

Königsmarková dostala trest kvůli vedení komplikovaného domácího porodu v červenci roku 2009. Podle prvoinstančního rozhodnutí si dostatečně nezjistila, o jak komplikovaný porod se jedná. Chybovala i při resuscitaci novorozence, který po porodu nedýchal. Oživit se ho podařilo až přivolané záchrance. Chlapec však po 20 měsících života zemřel (více o původním rozsudku čtěte tady).

Porodní asistentka vinu po celou dobu popírala. Obvodní soud pro Prahu 3 jí původně uložil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let, a to za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Verdikt potvrdil odvolací soud a nakonec loni v září i Nejvyšší soud. "Kdyby to měl být konečný verdikt, tak mě soud v podstatě odsoudil k bezdomovectví. Jsem pomalu v důchodovém věku, nesměla bych vykonávat činnost, kterou vykonávám celý život. To znamená, že bych si nesměla vydělat a měla bych zaplatit skoro tři miliony korun. To je opravdu lidsky likvidační situace," uvedla Königsmarková v roce 2011. (celý rozhovor najdete zde)

Rozsudek má význam i pro další kauzu, která se týká tragédie při domácím porodu. Městský soud v Praze udělil podmínku a dvouletý zákaz činnosti porodní asistentce Zuzaně Štromerové, zakladatelce pražského Porodního domu U Čápa. Trestal ji za porod, který se uskutečnil před dvěma lety v Praze. Dítě se narodilo mrtvé, podle lékařů se udusilo. (více o rozsudku soudu zde)

Štromerová středeční verdikt soudu přivítala. "Mám velkou naději, že pokud ne Nejvyšší, tak Ústavní soud jednou rozhodne, že ten můj proces nebyl veden spravedlivě," uvedla porodní asistentka.

Porodní asistentka Ivana Königsmarková v rozhovoru pro iDNES.cz:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video