Soudu vadí, že nejsou jasné důvody, proč jeden lék hradí stát a druhý ne.

Soudu vadí, že nejsou jasné důvody, proč jeden lék hradí stát a druhý ne. | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud zboural systém úhrady léků

  • 53
Způsob, jakým se rozhoduje o cenách léků, se zřejmě výrazně změní. Ústavní soud totiž zrušil část zákona o veřejném zdravotním pojištění a vyhlášku ministerstva zdravotnictví o úhradách léčiv. Do Nového roku má ministerstvo zdravotnictví vymyslet průhlednější postup.

Ústavním soudcům se nelíbí, že rozhodnutí o úhradách léčiv z prostředků veřejného zdravotního pojištění není založené na objektivních kritériích, není odůvodněné a soudně přezkoumatelné.

Chybí hlavně odpověď na otázku, podle jakých kritérií se rozhodne o tom, který lék bude hrazen ze zdravotního pojištění a který ne.

V každé skupině léčiv přitom musí existovat alespoň jeden, který je plně hrazený státem.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt tvrdí, že resort beztak chtěl změny provést. "Verdikt podporuje to, co mělo ministerstvo v úmyslu a dává mu jasný časový rámec," prohlásil mluvčí.

Částečně už podle něj nové prvky obsahuje nová vyhláška, která bude platit od dubna.

Podle Ratha za chybu může Julínek
Bývalý ministr zdravotnictví, poslanec David Rath, na tiskové konferenci prohlásil, že ho rozhodnutí Ústavního soudu těší.

Vláda, jíž byl členem, totiž prý proces kategorizace léků upravila, ale úpravu z normy vyškrtl Senát.

"Naše vláda popsala proces do zákona tak, jak ukládá i směrnice EU. Zákon byl přijat. Bohužel pan senátor Julínek tehdy vyvinul velkou aktivitu, aby tato část z normy vypadla," tvrdí Rath.

"Měli jsme pravdu, tehdy se pan senátor Julínek choval protiústavně, v rozporu s evropskými principy." Česká republika za to bude podle Davida Ratha souzena.

Rath: Budou těžce nemocní umírat bez pomoci?
David Rath se před novináři ostře pustil i do připravované lékové vyhlášky. "Pan Julínek razí politiku: Onemocníš-li, zaplať!," tvrdí Rath.

Podle něj vyhláška ohrozí zvláště důchodce a rodiny s malými dětmi, několikanásobně prý zvýší doplatky za léky. "My musíme konstatovat, že ta vyhláška je děsivá, každému důchodci ubere tisíc až dva tisíce, rodinám s dětmi v řádu stokorun měsíčně."

Vyzval ministra, aby "asociální" návrh nerealizoval. "Znamenalo by to zásadní dopad na nízkopříjmové skupiny. Máme strach, že ti lidé ty léky přestanou brát. Budou kvůli šetření těžce nemocní lidé umírat doma bez pomoci?," položil emotivní řečnickou otázku bývalý ministr zdravotnictví.

Platba z pojištění = vyšší tržby a zisk
Firma, která dnes chce mít svůj lék na trhu v Česku, musí mít od ministerstva financí stanovenou maximální cenu, za niž může přípravek prodávat. Ministerstvo zdravotnictví stanoví v kategorizačním procesu, kolik za lék zaplatí zdravotní pojišťovny.

Z rozdílu vyjde doplatek pacienta. Čím menší doplatek, případně je-li lék bez doplatku, tím více ho lékaři předepisují a firma má lepší postavení na trhu, vyšší tržby a zisky.

Dvě Ústavním soudem zrušené normy budou platit ještě do konce letošního roku. Do 1. ledna 2008 musí ministerstvo zdravotnictví vymyslet a v parlamentu prosadit nový systém oceňování léčiv.

Jak se rozhoduje o lécích

K žádosti firmy o úhradu se vyjadřují odborné lékařské společnosti a poté kategorizační komise. Jejími řádnými členy jsou vedle ministerstva i zdravotní pojišťovny a odborné společnosti, přizvanými členy jsou lékařská, lékárnická a stomatologická komora a dvě asociace výrobců léčiv - tuzemských i zahraničních. Výrobci léků mohou v komisi sledovat, jakým způsobem se o jejich produktech rozhoduje.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue