Půta se Šulejem patřili k Berdychovu gangu. Pokud je Irsko vydá, čeká je ale samostatný soud.

Půta se Šulejem patřili k Berdychovu gangu. Pokud je Irsko vydá, čeká je ale samostatný soud. | foto: Michal Šula, MF DNES

Ústavní soud zamítl stížnost Půty a Šuleje na eurozatykač

Ústavní soud odmítl stížnosti advokátů Maroše Šuleje a Tomáše Půty, údajných členů loupežného gangu kolem Davida Berdycha. Advokáti obou mužů se ústavními stížnostmi mimo jiné domáhali zrušení eurozatykačů, na základě kterých Půta se Šulejem skončili koncem loňského srpna v irské vazbě.

Podle právníků byly eurozatykače vydány neústavně. Ústavní soud jim ale za pravdu nedal. "Rozhodl, že ústavní stížnost Šuleje se odmítá, řekla Šulejova obhájkyně Lucie Kýčková.

"V praxi tak padla poslední právní překážka, která by mařila možnost jejich vydání do České republiky," řekl Půtův advokát Jaroslav Ortman.

Soud v irském Dublinu sice koncem dubna rozhodl o tom, že Půta se Šulejem mohou být do Česka vydáni, protože se ale oba muži odvolali, není zatím rozhodnutí pravomocné.  - více zde

"Podle mých informací se bude odvolací soud případem zabývat nejdřív koncem roku," poznamenal Ortman.

Soud: Novela zákona o eurozatykači platí
Ústavní soud podle Kýčkové odmítl i tu část ústavní stížnosti, v níž právníci požadovali zrušení novely zákona o eurozatykači, která je platná od loňského července a která umožnila vydávat eurozatykač kvůli trestné činnosti spáchané před rokem 2004.

Advokáti považovali novelu za protiústavní, protože připouští zpětnou účinnost eurozatykače na činy spáchané před rokem 2004 pouze u lidí vydávaných z ciziny do Česka, nikoli u osob vydávaných z Česka do zahraničí.

Před loňskou novelou nešlo eurozatykač kvůli takto starým zločinům použít, nevztahoval se tedy na Půtu ani Šuleje, jejichž údajná trestná činnost spadá právě před rok 2004.

Kýčková s Ortmanem byli přesvědčeni o tom, že zákon byl novelizován účelově kvůli Půtovi a Šulejovi.

Kvůli této údajné účelovosti chtěli advokáti vedle zrušení eurozatykačů na Půtu a Šuleje dosáhnout u Ústavního soudu i toho, aby krajskému soudu navždy zakázal vydávat na dvojici jakýkoli další eurozatykač.

Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej byli původně v procesu s šestatřicetičlenným gangem kolem Berdycha stíháni jako uprchlí.

Čtyřiatřicetiletý Půta za účast na šesti loupežích, na jedné krádeži a za porušování domovní svobody, stejně starý Šulej za účast na třech loupežích a jedné krádeži.

Po jejich zatčení v Irsku středočeský senát vyloučil jejich skutky k samostatnému projednání v jiném procesu.

Půta byl už dříve pravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení za brutální útok na posádku pražské záchranné služby. Kromě toho čelí v samostatně vyšetřovaném případu i obvinění z únosu a vraždy podnikatele Václava Skaly, jehož tělo policie dodnes nenašla.

Kvůli těmto trestným činům ale eurozatykač dosud vydán nebyl. Pokud Irsko Půtu nakonec do Česka vydá kvůli obviněním spjatým s Berdychovým gangem, za nic jiného být stíhán nemůže. Česko by nejprve muselo Irsko dodatečně požádat o vydání Půty ke stíhání i za jinou trestnou činnost.

,

Video