Ústavní soud (ilustrační snímek)

Ústavní soud (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Ústavní soud odmítl stížnost Pirátů na pětiprocentní volební hranici

  • 47
Česká pirátská strana neuspěla se stížností na pětiprocentní klauzuli. Tvrdila, že porušila zásadu rovnosti ve volbách do sněmovny v roce 2013. Ústavní soud však označil stížnost strany jako zcela neopodstatněnou.

Česká pirátská strana se domáhala zneplatnění výsledků voleb do sněmovny z října 2013. Argumentovala použitím pětiprocentní klauzule a upozornila i na vymezení volebních krajů. Její stížnost už po volbách odmítl Nejvyšší správní soud (více o rozhodnutí zde).

Piráti se proti verdiktu rozhodli bojovat u Ústavního soudu, ale ani zde neuspěli. „Ústavní soud se v minulosti už zabýval ústavností právních norem obsažených ve volebním zákonu a jejich protiústavnost neshledal,“ uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

„Korektury principu poměrného zastoupení, zabudované do volebního zákona, nepozbyly své legitimity - podporovat vytváření spolehlivých většin v Poslanecké sněmovně jako základu akceschopných vlád, neměl Ústavní soud důvod se odchýlit od svých dřívějších závěrů ani v nyní projednávané věci,“ dodala mluvčí Sedláčková (celé rozhodnutí Ústavního soud najdete zde).

Piráti a spolu s nimi i zelení obdobnou stížnost vznesli i letos po volbách do europarlamentu. Nejvyšší správní soud v tomto případě souhlasil a dal podnět k Ústavnímu soudu, aby pětiprocentní hranici v případě eurovoleb zrušil (více o rozhodnutí soudu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video