Ústavní soud vzkazuje: Žádné mýtné!

  • 2
Brno - Obec Dobřichovice u Prahy si bude muset ze svého rozpočtu škrtnout pravidelný roční příjem půldruhého milionu. To byla částka, kterou získávala na poplatcích za průjezd po mostě přes řeku Berounku protékající obcí. Ústavní soud rozhodl, že obec na takové vybírání poplatků nemá právo a zrušil obecní vyhlášku, která stanovila výši poplatků pro různé druhy vozidel. Nepomohla ani argumentace Dobřichovických, že si most postavili za své (tedy obecní) peníze.

"Poplatek za průjezd po mostě je v rozporu se zákonem a to bez ohledu na to, jakými náklady a z jakých peněz byl most postaven," řekl soudce zpravodaj Vlastimil Ševčík.

Zastupitelé Dobřichovic se rozhodli pro výstavbu mostu, když se před pěti lety ocitli ve svízelné situaci. Tehdy totiž dosloužil původní most, který nechala silniční správa bez náhrady odstranit. Obec je přitom rozložena na obou stranách řeky a nejbližší další most je asi deset kilometrů daleko. "Museli jsme tuto situaci řešit. Lidé potřebují chodit do centra obce, na jedné straně řeky totiž chybí občanská vybavenost," řekl starosta Dobřichovic Václav Kratochvíl.

Když se zastupitelé nedohodli se státními úředníky na výstavbě nového mostu, rozhodli se, že si pomohou sami. "Vzali jsme si desetimilionový úvěr a most postavili. Celkem nás stál devatenáct milionů. A dnes se o něj musíme starat," řekl starosta.

Obecní zastupitelstvo poté rozhodlo, že osobní auto bude platit za průjezd deset korun, nákladní dvacet. Roční povolení by pak majitele osobního auta přišlo na čtyři sta korun, nákladního na tisícovku. Pěší, cyklisté a motocyklisté mohou projít na druhou stranu řeky zdarma.

Jenže kvůli poplatkům si stěžovali někteří obyvatelé okolních obcí na okresní úřad Praha-západ a jeho přednosta Jaroslav Maršík dospěl k závěru, že vybírání mýtného je nezákonné. Protože zastupitelé Dobřichovic trvali na svém, musel spor řešit Ústavní soud.

Starosta Kratochvíl a právní zástupkyně obce Helena Pelánková ovšem u soudu argumentovali tím, že obec nevybírá mýtné, ale pouze poplatek za takzvané povolení k vjezdu, podobně, jako se v některých městech platí například za vjezd na náměstí, což předpisy umožňují.

Ústavní soud ale tuto argumentaci smetl ze stolu: "Poplatek je skrytým mýtným, pro které v našem právním řádu není zákonné opory," řekl Ševčík. Ústavní soud zdůraznil, že užívání pozemních komunikací je až na výjimky (jako jsou dálniční poplatky) zásadně bezplatné.

Po verdiktu Ústavního soudu dávali představitelé Dobřichovic najevo, že se jim rozhodnutí příliš nezamlouvá. "Samozřejmě, že nejsme spokojeni, ale podřídíme se. Budeme ale hledat jiné možnosti, jaké to ještě nevíme," řekl Kratochvíl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video