Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud vyhověl ženě, jejíž dítě skončilo kvůli sporům o péči v léčebně

  • 74
Jedenáctiletý Alan je jedním z dětí, které doplatilo na nesváry rodičů pobytem v psychiatrické léčebně. Jeho matka Alena Davidová se s tím nesmířila a stěžovala si na postup justice. Ústavní soud jí dal za pravdu. Podle něj soudy umístěním Alana do léčebny porušily práva dítěte i matky.

Alena Davidová žádala zrušení rozhodnutí odvolacího soudu. Ve stížnosti Ústavnímu soudu loni v listopadu se odvolávala na porušení Listiny základních práv a svobod a mezinárodní Úmluvy o právech dítěte. Mimo jiné poukazovala na to, že soud syna nevyslechl před tím, než ho poslal do psychiatrické léčebny.

Otec dítěte Ústavnímu soudu ke stížnosti uvedl, že jeho bývalá partnerka není schopna pochopit, že cílem umístění Alana do psychiatrické léčebny bylo zabránit jí v "manipulování a programování" dítěte proti druhému rodiči, a tedy "záchrana jeho duševního zdraví“.

Ústavní soud dal za pravdu Aleně Davidové a rozhodnutí odvolacího soudu zrušil. "Napadeným rozhodnutím odvolacího soudu byla základní ústavně zaručená práva stěžovatelky vskutku porušena," konstatuje v odůvodnění Ústavní soud.

Soudce Vladimír Kůrka novinářům k rozhodnutí řekl, že pro soud byly podstatné dvě věci, a to otázka přiměřenosti a délka trvání předběžného opatření. Soud dobu, po níž měl chlapec v léčebně zůstat a odborníci tam s ním měli pracovat, nijak neurčil.

"Předběžné opatření bylo nařízeno prakticky na nekonečno, dokud nebude naplněn účel, dokud dítě nezmění své chování. To je další defekt," uvedl podle ČTK Kůrka. Odvolací soud proto musí rozhodnout znova s přihlédnutím k nálezu Ústavního soudu.

Právní zástupkyně Davidové Adéla Gajdová pro iDNES.cz uvedla, že rozhodnutí Ústavního soudu potvrdilo názor, že soud nižší instance při svém rozhodování zcela opomenul a popřel zájmy dítěte. "Zasáhl tak zásadním způsobem do života dítěte i jeho matky," sdělila Gajdová.

"Jsme rádi, že Ústavní soud považuje za nepřípustné, aby bylo zdravé dítě umístěno do psychiatrické léčebny jen proto, že soudy nenalezly jiné řešení," dodala.

Dítě strávilo v léčebně půl roku

Stížností u české nejvyšší soudní instance vyvrcholil příběh, který se táhne od roku 2007. V červnu tehdejšího roku Okresní soud v Šumperku svěřil Alana do výchovy matky. Otec chlapce se s tím ale nesmířil a začal usilovat o svěření dítěte do vlastní výchovy a u soudu se domáhal také toho, aby Alan byl umístěn do psychiatrické léčebny. Podle něj proto, aby se vymanil z vlivu matky.

Jeho žádosti vyhověl v září 2009 Krajský soud v Ostravě, který předběžným opatřením poslal Alana do opavské psychiatrické léčebny. Alan v ní zůstal půl roku. Později se rozhodnutím soudu měl do léčebny vrátit, to už se s ním ale matka začala ukrývat a obrátila se na Ústavní soud.

Podobné případy, kdy na spory rodičů doplatí dítě, v Česku nejsou ojedinělé. Veřejností před pár lety otřásl příběh desetileté Terezy, jež kvůli sporům rodičů skončila v léčebně u Prahy. Jiný mediálně známý pár zase spory dotáhl tak daleko, že si pro dítě přišel exekutor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video