Zdena Mašínová, nejmladší ze tří dětí ruského legionáře a protinacistického

Zdena Mašínová, nejmladší ze tří dětí ruského legionáře a protinacistického odbojáře Josefa Mašína a Zdeny Mašínové. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ústavní soud vyhověl stížnosti Mašínové. Spor o rodinný statek pokračuje

  • 85
Ústavní soud rozhodl ve prospěch Zdeny Mašínové, která se soudí o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Žaloba se vrátí k Okresnímu soudu v Kolíně, který chyboval a nepoučil Mašínovou o povinnosti postupovat koordinovaně s ostatními dědici. Rozhodnutí přečetl soudce David Uhlíř.

Podle ústavních soudců je případ v mnoha směrech výjimečný. Josef Mašín starší náleží k největším hrdinům země. Stát by měl hledat takové řešení vlastnických vztahů, aby jeho rodný dům byl důstojnou památkou. Lépe to zabezpečí rodina než stát, naznačili ústavní soudci. Výsledek sporu ale i nadále zůstává otevřený.

„Je to satisfakce pro mě až neočekávaná, mám z toho dobrý pocit. Jsem ráda, že jsem byla trpělivá a došlo to až sem a je tedy aspoň určitá naděje,“ řekla novinářům Mašínová po vyhlášení nálezu. Rodina podle ní má se statkem plány, které zatím nechce blíže komentovat. Naznačila však možnost připomenout osobnost jejího otce. „Jsou v úvaze i určité charitativní záležitosti,“ doplnila Mašínová.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Statek v Lošanech byl po zestátnění dílnou a ubytovnou, nyní je kvůli nejasnému vlastnictví prázdný. Zdena Mašínová se dům s pozemky snaží získat zpět od počátku 90. let. „Stát se o svůj díl vůbec nestará,“ vytkl státu právní zástupce Mašínové Milan Janoušek.

Když tě střelí, nesmíš křičet! bylo heslo Mašínů

V roce 2012 se Zdena Mašínová pokusila vyřešit situaci podáním žaloby k Okresnímu soudu v Kolíně. Domáhala se zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti. Otec podle ní smlouvu uzavíral za specifických válečných okolností a čistě proto, aby rodina o majetek nepřišla v případě jeho odhalení a potrestání. Dále měla žaloba vést k určení, že ke dni své smrti byl Josef Mašín stále majitelem statku. V praxi by to znamenalo nové dědické řízení, v němž by rodina mohla získat plnou kontrolu nad statkem.

Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová - tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt postupně potvrdil jak Krajský soud v Praze, tak Nejvyšší soud (více čtěte zde).

Ráda bych spor dotáhla do konce, řekla Mašínová

Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit. České soudy ji prý mohly požádat o předložení souhlasu ostatních dědiců, a odstranit tak formální nedostatky žaloby. To však justice neučinila a žalobu zamítla.

„Je to pro nás s bratrem citlivá věc. Ráda bych ji dotáhla do konce,“ řekla Mašínová před vyhlášením středečního nálezu. Rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že bude muset řízení u obecných soudů podstoupit znovu.

Spor vznikl kvůli takzvané postupovací smlouvě z 15. července 1940. Josef Mašín v ní statek postoupil svým dětem. Bylo to v době, kdy po něm šlo gestapo. „Okolnosti byly jasné. Věděl, že když ho zatknou a odsoudí, jeho rodina o statek přijde,“ vysvětlil právník Janoušek, že Mašín jednal pod tlakem okolností. Jeho dcera se nyní snaží prokázat, že v době své smrti byl její otec stále majitelem nemovitosti, a proto statek má podléhat dědickému řízení. „Myslím si, že Ústavní soud mezi řádky naznačil, že máme pravdu,“ vyjádřil svůj názor Janoušek.

Josef Mašín dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Někteří lidé jim dodnes vyčítají, že postřelili hasiče a zastřelili ozbrojeného muže, který převážel peníze, a chloroformem omámeného příslušníka tehdejší policie.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video