Iva Brožová uspěla u Ústavního soudu jen částečně.

Iva Brožová uspěla u Ústavního soudu jen částečně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Ústavní soud vrátil kárnou žalobu Brožové na Kučeru do Olomouce

  • 4
Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl předsedkyni Nejvyššího soudu (NS) Ivě Brožové a zrušil rozhodnutí, podle kterého měl kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze.

Nyní se spis vrátí k územně příslušnému Vrchnímu soudu v Olomouci, o případném přesunu se ale bude rozhodovat znovu. Brožová novinářům řekla, že zatím nechce předjímat, zda jí rozhodnutí ÚS nakonec pomůže k projednání kárné žaloby na Kučeru před olomouckým soudem. Kučera požadoval projednání v Praze, Brožová upřednostňuje Olomouc.

Brožová v ústavní stížnosti a návrhu na rozhodnutí v kompetenčním sporu zpochybňovala kroky předsedy kárného senátu NS Jiřího Pácala. Pácalův senát rozhodl o přesunu kárné žaloby na Kučeru do Prahy, i když se Pácal předtím v téže věci označil za podjatého.

Brožová tvrdila, že o podjatosti měla rozhodovat ona sama jako Pácalova nadřízená. V tom jí ale ÚS zapravdu nedal. Brožová prý také není nestranná, neboť kárné řízení s Kučerou sama zahájila. Podle soudce zpravodaje Pavla Holländera proto musí o případném vyloučení Pácala z kárného senátu rozhodnout některý z předsedů kolegií NS. Soud má dvě kolegia, Brožová zatím neví, kterému z předsedů tato pravomoc připadne.

"Bude-li (Pácal) vyloučen, nahradí ho v kárném senátu jiný soudce určený rozvrhem práce. Teprve poté může kárný senát znovu rozhodnout o tom, zda věc bude či nebude delegována k Vrchnímu soudu v Praze," shrnul generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Do té doby se spis vrátí do Olomouce.

Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli údajné korupci, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské.

Kučera ČTK řekl, že jej rozhodnutí ÚS překvapilo, ale nechtěl nález blíže komentovat, protože nezná přesné odůvodnění. Obává se však toho, že se kárné řízení znovu prodlouží. "Bude to trvat dalšího půl roku," míní.

Kárnou žalobu na Kučeru měl původně projednat územně příslušný Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší soud ale napodruhé stanovil, že v kauze rozhodne Vrchní soud v Praze. Poprvé to neúspěšně navrhlo ministerstvo spravedlnosti, podruhé sám Kučera. Nelíbil se mu váhavý postup předsedy olomouckého kárného senátu Iva Kouřila, jenž se prohlásil za podjatého až po několika měsících.

"To mi přišlo podezřelé, protože já jsem místopředseda Nejvyššího soudu, poměrně známá osoba, a když nějaký soudce dostane na stůl kárnou žalobu na mě, ví hned, jestli to chce a může dělat," uvedl Kučera. Podle některých Kučerových kritiků je pro místopředsedu NS výhodný přesun do Prahy, neboť má u tamního vrchního soudu spojence. Brožová dává přednost projednání v Olomouci. Postup jednoho soudce podle ní nemůže zpochybnit nezávislost celého Vrchního soudu v Olomouci.

Podstata ústavní stížnosti spočívá v postupu předsedy kárného senátu NS Pácala. Při prvním rozhodování NS o přesunu kárné žaloby do Prahy se prohlásil za podjatého, protože jsou s Kučerou kamarádi. Napodruhé ale kárný senát NS včetně předsedy odhlasoval, že Pácal podjatý není. Hned poté senát rozhodl, že Kučerův případ projednají soudci pražského vrchního soudu. To se nelíbilo Brožové a obrátila se na Ústavní soud.

,

Video