"Rozhodnutí Ústavního soudu zpochybňuje ústavní zákon o zkrácení volebního období. A tím si Ústavní soud přisvojuje kompetence rozhodovat o ústavnosti tohoto zákona, což je podle mě v rozporu s ústavou," řekl iDNES.cz Ján Gronský.
Podle něj se teď musí sejít představitelé obou komor parlamentu a prezident a přijmout usnesení, že na předčasných volbách trvají.
"Odklad voleb by byl protiústavní," soudí i další expert na ústavní právo Václav Pavlíček. Podobně se vyjádřil i ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.
"Nemyslím si, že je Ústavní soud oprávněn znemožnit fungování demokratického státu založeného na volbách," uvedl profesor ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Aby soud znemožnil volby, je pro mě šokující," dodal.
Volby v říjnu možná nebudouÚstavní soud vyšel vstříc Melčákově stížnosti |
Podle něj není v kompetenci Ústavního soudu posuzovat ústavní zákon, Melčákovu stížnost měl prý rovnou odmítnout. Další postup však Pavlíček nedokáže odhadnout, nevykonat volby je podle něj porušením ústavy.
Překvapení nad informací neskrýval ani Jičínský. "Nepovažuji toto rozhodnutí, pokud k němu Ústavní soud dospěl, za správné," řekl. Také podle něj jednal soud nad rámec svého ústavního postavení.
Soud rozhodl o odkladu kvůli závažnosti problému. Potřebuje více času na prozkoumání věci. "Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský.
Volby se měly konat 9. a 10. října. Podle zastupujícího mluvčího soudu Vlastimila Göttingera nelze z dnešního usnesení vyvozovat, jak Ústavní soud o Melčákově stížnosti nakonec rozhodne.
Co se stalo
- Mandát řádně zvolených poslanců byl podle Melčáka ukončen v rozporu s postupem, který připouští ústava (poslanci si zkrátili mandát mimořádným zákonem). - Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl, ale odložil účinnost prezidentova rozhodnutí, aby se volby konaly 9. a 10. října, a vzal si čas na projednání stížnosti. - Volby tedy v říjnovém termínu stále proběhnout můžou. Záleží na čase konečného rozhodnutí ÚS. Ten neřekl žádnou lhůtu. - Ústavní soud se musí vypořádat i se zákonem, kterým si poslanci zkrátili mandát. Ten teď končí 15. října 2009 bez ohledu na to, zda volby budou, či nebudou. |