Pokutu pro komunisty Ústavní soud snížil na 41 tisíc korun.

Pokutu pro komunisty Ústavní soud snížil na 41 tisíc korun. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Rychetský snížil pokutu komunistům, kteří nepřišli k soudu. Na 41 tisíc

  • 44
Pokuta, kterou komunistům udělil Ústavní soud, protože nedorazili na veřejné jednání, které si sami vynutili, bude nakonec mírnější. Zatímco původně předseda soudu Pavel Rychetský ohlásil veřejně stotitisícovou sankci, nyní rozhodl, že za pohrdání soudem by měli poslanci zaplatit pokutu 41 tisíc korun.

"Předseda Ústavního soudu o změněné výši pokuty rozhodl 6. prosince. Poslanci, kteří se k soudu nedostavili, by ji měli zaplatit do týdne od doručení rozhodnutí předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi," řekla iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Původní stotitisícovou pokutu Ústavní soud udělil 27. listopadu, když projednával návrh ČSSD na zrušení 14 zákonů, které loni v listopadu prosadila vládní koalice.

Rychetský na začátku projednávání řekl, že čekal, že se na jednání objeví někdo z KSČM, protože komunisté trvali na veřejném jednání. Protože však nikdo z komunistů nepřišel, rozhodli se soudci uložit jim pokutu (více o tom zde).

Poslance měl zastupovat předseda KSČM Vojtěch Filip. Kdyby poslanci, které měl na jednání Filip zastupovat, na veřejném jednání netrvali, nemuselo se vůbec konat. Soud tak mohl rovnou vyhlásit nález, zdůraznil Rychetský.

Filip později neúčast omlouval tím, že byl zaneprázdněn a že ho měl někdo zastoupit. "Považuji to za závažné selhání, které poškozuje jak KSČM, tak samotné projednávání ústavní stížnosti ve věci asociálních vládních reforem," uvedl Filip. Později místopředseda strany Jiří Dolejš oznámil, že jeho strana požádá Ústavní soud o snížení pokuty, ale že ji zaplatí, ať jim soud vyhoví či nikoli (více o Dolejšových slovech čtěte zde).

Nová výše pokuty přímo naznačuje, že každý z 41 poslanců, který se pod stížnost podepsal, by měl zaplatit pokutu tisíc korun. Skupinu tvoří hlavně komunisté, ale mezi signatáři je i pár poslanců ČSSD. Stížnost totiž musí podat alespoň 41 poslanců, ale komunisté jich mají jen 26. Mezi signatáři stížnosti byli proto i sociální demokraté Vítězslav Jandák nebo Milada Emmerová.

Komunista Dolejš se sociálním demokratům omluvil za chybu, kterou způsobila jeho strana. Je tak dost pravděpodobné, že poslanci ČSSD o tisícovku nepřijdou a že se složí KSČM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue