Soudy všech stupňů se případem baseballové pálky s nápisem Na cikány zabývají už od roku 2001. Ilustrační foto.

Soudy všech stupňů se případem baseballové pálky s nápisem Na cikány zabývají už od roku 2001. Ilustrační foto.

Ústavní soud se zastal Roma, jemuž se nelíbila pálka s nápisem Na cikány

  • 122
Ústavní soud nařídil nové projednání případu Františka Kroščena. Rom se totiž cítil diskriminován pálkou s nápisem Na cikány, která visela na zdi hospody, kam přišel. Soudy nižších instancí podle nálezu ÚS nedostatečně odůvodnily zamítavé rozsudky.

Ústavní soud vyčetl rozhodnutím nižších soudů chybějící zdůvodnění. "Muž poukazoval na takzvané obtěžování," řekla iDNES.cz mluvčí Ústavního soud Jana Pelcová.

Podle nižších soudů nešlo o diskriminaci, rasistický výpad ani takzvané obtěžování kvůli národnosti a barvě pleti. - čtěte Za baseballovou pálku s nápisem "na Cikány" Rom omluvu nevysoudil

Městský soud v Praze dospěl opakovaně k závěru, že baseballová pálka nevytvářela pro romské návštěvníky zastrašující, nepřátelské, zahanbující ani ponižující prostředí. Pálku "zdobily" i další nápisy a podle rozsudku představovala spíše recesi než útok na lidskou důstojnost.

Verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze a napodruhé i Nejvyšší soud. Jejich rozhodnutí Rom napadl v ústavní stížnosti. Tvrdil, že oba vyšší soudy kauzu projednaly povrchně a pouze odkazovaly na rozhodnutí soudu prvního stupně.

Údajně tak porušily právo na přístup k soudu a spravedlivý proces. Případ se nyní vrátí k Vrchnímu soudu v Praze.

Soudy všech stupňů se případem zabývají už od roku 2001. Při projednávání vyšlo například najevo, že na pálce byl také nápis Na skiny.

,

Video