O zveřejnění komunistické minulosti soudců budou rozhodovat ústavní soudci. Ilustrační foto

O zveřejnění komunistické minulosti soudců budou rozhodovat ústavní soudci. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Ústavní soud rozhodne, zda soudci zveřejní svou komunistickou minulost

  • 67
Ústavní soud definitivně rozhodne, zda má veřejnost právo vědět, kteří čeští soudci byli za totality členy komunistické strany. Úřady to odmítaly udělat. Na komunistickou minulost některých soudců nedávno upozornila umělecká skupina Pode Bal, která vystavila portréty těch, jež odsuzovali disidenty.

"Není to jednoduché. Je třeba udělat srovnání s jinými zeměmi ve vztahu k nacismu i bolševismu," řekl soudce Ústavního soudu Vojen Güttler, který má případ na starosti. Zatím však minulost soudců zůstává tajemstvím.

"Rozhodně je potřeba tyto informace znát," říká bývalý politický vězeň Adolf Rázek, který má svou vlastní zkušenost - soudce, který jej odsoudil za smyšlený trestný čin, dnes šéfuje pražskému vrchnímu soudu. "Jen pokud se ta minulost zná, dají se z ní vyvodit důsledky," vysvětluje Rázek.

Soudci by měli sami promluvit o své minulosti

Spor vyvolal překladatel Tomáš Pecina, který chtěl od ministerstva spravedlnosti vědět, kteří soudci byli komunisty. Později požádal o totéž Vrchní soud v Olomouci. U obou měl smůlu.

A neuspěl ani se žalobami: naposledy jej odmítl Nejvyšší správní soud, který rozhodl, že informace o politických postojích patří k citlivým osobním údajům. Stejně argumentuje i ministerstvo spravedlnosti. Tomáš Pecina se však nevzdal a obrátil se na Ústavní soud. "Člověk, který vyjádřil poslušnost totalitnímu režimu takovým způsobem, že vstoupil do strany, by neměl být soudcem," říká a snaží se, aby se seznamy soudců-komunistů zveřejnily. (více o výstavě Pode Balu čtěte zde)

Na totalitní minulost představitelů české justice teď shodou okolností upozornila také umělecká skupina Pode Bal se svou výstavou Malík urvi II, na níž představuje portréty soudců a prokurátorů, kteří odsuzovali disidenty. Právě kvůli této výstavě sháněli informace o soudcích a připouštějí, že to bylo velmi obtížné. "Když si chcete ověřit, zda určitý soudce je tentýž, který odsuzoval za politické činy, nezjistíte to. Jejich profesní minulost není na internetu, nikde, je nedostupná," popisuje Petr Motyčka z Pode Balu.

"Myslím, že soudce by měl být schopen to sám za sebe říct," je přesvědčen prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Ale mně se to povídá, já jsem ve straně nebyl," dodává.

I kdyby Ústavní soud stížnosti vyhověl, mohl by však nastat problém, jak informace v praxi získat. Představitelé soudů tvrdí, že je nemají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video