Ústavní soud, Brno

Ústavní soud, Brno | foto: Hana Skoumalová

Dřív uzavřená smlouva není překážkou pro referendum, řekl Ústavní soud

  • 10
Ústavní soud rozhodoval o trojici referend. Úřady je nepovolily proto, že se lidé vyjádřit k věcem, na které už byla uzavřená smlouva. Podle ústavních soudců ale lidé mají právo se ke sporným věcem vyjádřit.

Referenda v Bystročicích na Olomoucku, Krasově na Bruntálsku a Zábřehu na Šumpersku zamítla jak místní samospráva, tak později i soudy.

"Výklad zaujatý Krajským soudem v Ostravě by vedl k omezení prostoru pro rozhodování občanů v místních referendech," uvedl ale nyní soudce zpravodaj Jan Musil.

Obec by teoreticky mohla uzavřením nějaké smlouvy předem zabránit prakticky jakémukoliv hlasování. Musil zdůraznil, že nejčastějším předmětem místních referend bývají právě otázky sporných investičních projektů a nakládání s komunálním majetkem. "Lidé mají právo se k takovým závažným záležitostem vyjádřit," uvedl Ústavní soud.

Obyvatelé Bystročic chtěli před několika lety hlasováním zabránit stavbě skladovací haly. Obec ale hlasování nepovolila, neuspěli ani u krajského soudu. I když se referendum neuskutečnilo, z projektu nakonec sešlo. Na sporných pozemcích je v současnosti fotovoltaická elektrárna.

V Krasově lidé chtěli vypsat místní referendum o výstavbě větrných elektráren. Krajský soud rozhodl, že referendum se konat nemůže, protože obec už uzavřela smlouvu o spolupráci při výrobě větrné energie se soukromou společností.

V Zábřehu přípravný výbor nesouhlasil s prodejem obecních pozemků akciové společnosti, která chtěla stavět papírnu a teplárnu. Město ale už předtím uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí o prodeji pozemků. Proti plánu výstavby se později postavilo nové vedení radnice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video