Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Dluhy svého druha platit nechtěla. Kauci 200 tisíc jí po letech vrátí

  • 4
Žena se po víc než třech letech dočká vrácení peněz, které složila jako kauci za svého drogově závislého druha, aby mu pomohla z vazby. Ústavní soud nyní rozhodl, že 200 tisíc nemělo propadnout na uhrazení jeho dluhů, protože soud ženu nepoučil, že se to může stát.

Soud v roce 2013 poslal muže do vazby kvůli obvinění z krádeže a výroby a prodeje drog. Propuštění z vazby podmínil kaucí ve výši 200 tisíc korun. Po jeho pravomocném odsouzení k pobytu za mřížemi však tyto peníze propadly k uhrazení části peněžitého trestu ve výši půl milionu korun.

Ústavní soud (ÚS) po víc než třech letech od události vyhověl stížnosti družky, která se domáhala vrácení peněz s tím, že byly její a na placení mužových restů tak vůbec neměly putovat. Krajský soud v Ústí nad Labem podle něj loni v létě porušil právo ženy na ochranu majetku, když jí nárok na vrácení peněz odepřel.

„Přijít o 200 tisíc je skutečně podstatný zásah do vlastnického práva, o tom není pochyb,“ upozornil soudce zpravodaj Jan Filip s tím, že se tato konkrétní problematika u ÚS objevuje v zásadě poprvé.

Podle soudu je v takových případech nezbytné, aby soud rozhodující o vazbě, řádně poučil člověka, který kauci skládá, o všech možných důsledcích. Tedy že peníze mohou propadnout nejen při nedodržení podmínek propuštění z vazby, ale také právě na zaplacení peněžitého trestu, nákladů řízení a dalších.

Že peníze složila žena, vyjasnili až po roce a půl

Krajský soud ve svém rozhodování vycházel z toho, že byli řádně poučeni oba. Ženu ale poučili až dodatečně, což podle nálezu ÚS není přípustné.

„Dotyčný v tomto případě všechny podmínky propuštění splnil, takže žena očekávala, že 200 tisíc dostane zpět. Soud ale vycházel z toho, že peníze složil muž, tudíž byly použity na úhradu peněžitého trestu,“ vysvětlil soudce.

Soud si podle něj vždy musí vyjasnit, než záruku přijme, kdo ji vlastně skládá. V tomto případě se ukázalo až po roce a půl, že ji ve skutečnosti nesložil obviněný, ale jeho družka. O vyjasnění této skutečnosti totiž žena požádala až dodatečně. Finance přitom ani nebyly její.

„Je rozdíl, když obviněnému peníze na složení dáte a když záruku skládá někdo jiný, který také musí počítat s tím, že o ty peníze může přijít. Je otázka, jakou roli sehrál v tomto případě advokát, který naznačoval, že záruku skládá obviněný,“ podotkl Filip.

Nyní se věc vrací ke krajskému soudu, který by měl ženě nárok na peníze přiznat a zřejmě ze svého účtu určeného ke skládání kaucí vrátit. „Zda jí přizná třeba i úroky z prodlení, není jasné. Každopádně žena pak bude mít například možnost žalovat ministerstvo spravedlnosti za nesprávný úřední postup, kde by se toho mohla domáhat,“ doplnila mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video