Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Za smrt matky, jež odmítala pomoc, lékaře odsoudili neprávem, rozhodl ÚS

  • 34
Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti pražského internisty odsouzeného za neposkytnutí péče vlastní matce. Lékař podle rozhodnutí soudu nemohl spáchat trestný čin za situace, kdy žena lékařskou pomoc soustavně odmítala, na což má každý dospělý a svéprávný člověk v Česku právo.

Žena zemřela v roce 2014 na hnisavý zánět plic, který byl následkem dlouhodobých potíží. Při převozu do nemocnice měla proleženiny, hnisavé rány, byla nepohyblivá a dehydrovaná. V době postupného zhoršování stavu žena sdílela domácnost s manželem a právě i zdravotnicky vzdělaným synem.

Do nemocnice se dostala až na příkaz jiného lékaře, kterého jí syn přivolal domů. I přes tam poskytnutou lékařskou péči po dvou týdnech zemřela.

Obecné soudy následně 43letému internistovi uložily osmiměsíční podmínku s odkladem na 16 měsíců za neposkytnutí pomoci, protože podle jejich názoru měl péči poskytnout i proti vůli matky. U Nejvyššího soudu se jej kromě znalce a svědků zastala i žalobkyně Nejvyššího státního zastupitelství, výpovědi však soud nepřesvědčily.

Lékaře se zastal až Ústavní soud, který trojici verdiktů obecných soudů zrušil.

„Ze zákona o zdravotních službách i Úmluvy o lidských právech a biomedicíně a judikatury Ústavního soudu zřetelně vyplývá, že zdravotní péči nelze poskytovat proti vůli dospělé svéprávné osoby, byť by to pro ni mohlo mít i fatální důsledky,“ objasnila soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Doplnila také, že za těchto okolností nelze lékaře stíhat za neposkytnutí pomoci. „Lékař musí odmítnutí péče respektovat,“ zdůraznila s tím, že lékaři a ostatní zdravotníci mohou tyto lidi přesvědčovat a snažit se je přimět ke změně postoje, ale nemohou je nutit či péči poskytnout proti jejich vůli.

Případ se nyní vrací k opětovnému projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 3. „Je určitým zadostiučiněním, že Ústavní soud přijal naši právní argumentaci, kterou jsme prezentovali již v řízeních před obecnými soudy,“ uvedl právní zástupce lékaře Václav Chum.

Rodinné vztahy a to, jak spolu matka se synem vycházeli, blíž komentovat nechtěl. Podle některých svědků, kteří vypovídali před obecnými soudy, však žena svým chováním rodinu tyranizovala a odmítala se nechat ošetřit. „Matka po celou dobu odmítala poskytování pomoci ze strany syna,“ dodal pouze advokát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video