Policejní zásah proti aktivistům na Šumavě v roce 2011.

Policejní zásah proti aktivistům na Šumavě v roce 2011. | foto: ČTK

GIBS špatně vyšetřila zásah na Šumavě. Aktivista si stěžoval na škrcení

  • 96
Generální inspekce bezpečnostních sborů pochybila při vyšetřování policejního zásahu na Šumavě, konstatoval Ústavní soud. Aktivistovi bránícímu kácení stromů policisté podle jeho slov sypali za triko mravence a škrtili ho. Inspekce podle soudu informace bagatelizovala a na případu se ukázalo, že její nezávislost je iluzorní.

Jan Skalík se spolu s ostatními aktivisty v létě 2011 účastnil blokády proti kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačího potoka v šumavském národním parku (o zásahu policie proti nim jsme psali zde).

V trestním oznámení, které následně proti postupu policie podal, mimo jiné uvedl, že mu v době, kdy byl s pomocí trubky a karabin připoutaný ke stromu, policisté sypali za triko mravence, opakovaně ho dusili a škrtili, stoupli mu plnou vahou na lýtko a nastartovali mu u hlavy motorovou pilu, čímž ho chtěli zastrašit a z prostoru vypudit.

„Nemohl jsem se docela nadechnout. Policista mi držel tlakový bod za čelistním kloubem,“ řekl už dříve iDNES.cz Skalík. Hrubě s ním podle jeho slov jednali i poté, co se podvolil. Po sejmutí pout na služebně v Sušici mu třeba zůstaly odřeniny na zápěstí.

Ústavní soud v úterý vyhodnotil, že Generální inspekce při vyšetřování adekvátnosti policejního zásahu zcela pochybila a porušila mužovo právo na účinné vyšetřování. Poškozeného ani žádné svědky události například vůbec nevyslechla, i když se to vyloženě nabízelo.

„Pokud existuje důvodné podezření, že se policie měla dopustit nelidského zacházení, je povinností GIBS takový postup řádně prošetřit. V tomto případě věc řádně prošetřena nebyla a všechny údaje, které stěžovatel policii poskytl, byly bagatelizovány,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

ÚS: Nezávislost GIBS je jen iluzorní

Podle Ústavního soudu Skalíkova tvrzení nebyla zcela nepravděpodobná, policisté navíc sami třeba mačkání krku připustili. Nejvyšší instance kritizovala i skutečnost, že policisté sice kritizovaný zásah natáčeli, avšak záznam byl ukončen právě ve chvíli, kdy proti muži začali používat donucovací prostředky.

„Tato skutečnost sama o sobě vyvolává pochybnosti o přiměřenosti zásahu policie,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Ústavní soud také případ považuje za důkaz toho, že nezávislost a nestrannost GIBS je pouze formální, nikoli praktická. Vyšetřování za GIBS totiž prováděly tytéž osoby, které ho měly na starosti už před 1. lednem 2012 jako pracovníci Policejní inspekce. Tímto datem mělo přejít vyšetřování možných policejních pochybení pod nezávislý orgán, kterým dřív Policejní inspekce nebyla.

„V této věci se prokázalo, že tvrzená nezávislost GIBS je vlastně jen iluzorní, protože zásah policistů prošetřovali ti stejní policisté, kteří jej prošetřovali v rámci inspekce, takže jen nastoupili do nového orgánu a pak jejich nezávislost, která je dalším požadavkem na účinné vyšetřování policejního násilí, vlastně není splněna,“ doplnila Šimáčková.

Inspekce se nyní na základě nálezu Ústavního soudu musí k případu vrátit a vyslechnout všechny potřebné svědky. Také by podle něj měla zapojit jiné nestranné vyšetřovatele.

„Rozhodnutí soudů všeobecně respektujeme, ale blíž se k nim nevyjadřujeme,“ řekla k verdiktu mluvčí GIBS Radka Sandorová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video