Jednání ústavního soudu (ilustrační snímek)

Jednání ústavního soudu (ilustrační snímek) | foto: Igor Šefr, ČTK

Ústavní soud dostal třetí stížnost na reformy v krátkém sledu

  • 17
Skupina levicových a středových senátorů podala v pátek ústavní stížnost na reformní zákon o zdravotních službách. Ten začne platit 1. dubna 2012 a je součástí jádra zdravotnické reformy. Ústavní soud už také ví, kdo ze soudců dostal na starost stížnost ČSSD na způsob prosazení reforem ve Sněmovně.

Pod žádostí o zrušení některých částí zákona o zdravotních službách jsou dvě desítky jmen. Podepsali ji zejména senátoři za ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, symbolicky v jejich čele stojí Alena Dernerová ze hnutí Severočeši.cz. Ta je zároveň členkou představenstva České lékařské komory, která stížnost iniciovala.

Senátoři napadli vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou jasně vymezeny a nutnost přeregistrace pro všechna zdravotnická zařízení.

"Signatáři návrhu jsou přesvědčeni, že shromažďování důvěrných informací o zdravotním stavu pacientů způsobem, který nezajišťuje jejich řádnou ochranu, je porušením základních práv občanů České republiky," řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Signatáři nesouhlasí ani s vysokými pokutami, které mohou podle zákona dávat krajské úřady soukromým lékařům, považují to za šikanu. Za neústavní zásah do nabytých práv považují povinnost zdravotnických zařízení znovu absolvovat přeregistraci. Kvůli tomu prý mohou být někteří pacienti ukráceni na svém právu svobodně si zvolit ošetřujícího lékaře.

Stížnost sociální demokracie bude řešit hlavně Rychetský

Zákon o zdravotních službách není jedinou současnou prací, kterou Ústavnímu soudu zařídili politici.

Soudce zpravodaj

Rychetského pozice "soudce zpravodaje" je pro výsledek řízení nejdůležitější. Právě on připraví koncept nálezu, o kterém pak hlasuje plénum, tedy sbor všech 15 soudců. Jen výjimečně se stane, že zpravodaj svůj postoj neprosadí, protože většina soudců zaujme jiný postoj. Poté musí být jmenován jiný zpravodaj, který připraví nový nález.

Opoziční ČSSD poslala minulý týden ústavní stížnost na 14 reformních zákonů. Vadí jim, že vláda prosadila reformy ve sloučené rozpravě poté, co se ukázalo, že opozice místo rozpravy hodlá jen zdržovat. Sněmovní legislativci tehdy koalici varovali, že tento postup je snadno napadnutelný.

Obsáhlý padesátistránkový návrh dostal na starost jako soudce zpravodaj předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten býval dříve senátorem za ČSSD, už osm a půl roku ale je šéfem Ústavního soudu.

Sociální demokraté zpochybňují například zákony druhé části zdravotní reformy, sociální a důchodovou reformu a změny v dani z přidané hodnoty. Žádají soud o přednostní projednání návrhu, nelze ale předjímat, zda jim soudci vyhoví.

Kromě toho už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun na 100 korun za den.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video