Mirek Topolánek a Angela Merkelová

Mirek Topolánek a Angela Merkelová - Premiér Mirek Topolánek se vítá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | foto: MF DNES

Ústava musí být jednodušší, slyšela v Praze Merkelová

  • 92
Evropská ústava by měla být srozumitelnější a státy EU by měla spojovat, nikoliv rozdělovat. Německé kancléřce Angele Merkelové to při schůzce v Praze řekl premiér Mirek Topolánek. Ocenil odvahu Merkelové, s níž oživila diskusi o dokumentu. Merkelová poté povečeřela s prezidentem Klausem.

Jednání, u kterého byl i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra, netrvalo ani hodinu.

Topolánek během něj nastínil německé kancléřce svůj postoj k ústavnímu dokumentu. "Myslím si, že euroústava má být čitelnější a průhlednější pro evropské občany," řekl pak na tiskové konferenci.

Mirek Topolánek a Angela Merkelová

"Také mají být přesněji vymezeny kompetence jak Unie, tak jednotlivých států," prohlásil premiér. Dodal, že ústava by měla zamezit diskvalifikačním podmínkám, kterým jsou vystaveny nové země Unie.

"Úspěch v EU můžeme mít jen tehdy, pokud potáhneme všichni za jeden provaz. A to pokud možno stejným směrem," řekla novinářům německá kancléřka. Topolánka pochválila, že nastolil konstruktivní rámec pro další debatu.

Mirek Topolánek a Angela Merkelová

Premiér zase upozornil, že dnešní krátký rozhovor "nebyl o výhradách a problémech, ale naopak o tom, co může obě strany při jednání o euroústavě spojovat".

Ambiciózní plán
Německo nyní předsedá Evropské unii a Merkelová už předem avizovala, že oživení debaty o ústavě bude hlavní prioritou půlročního předsednictví. Unie poslala dokument dočasně k ledu poté, co ho předloni v referendech odmítli Francouzi a Holanďané.

Německá kancléřka si vytkla ambiciózní cíl. Státy Unie chce přimět, aby se do června shodly na plánu ratifikace tak, aby ústava mohla začít platit už v roce 2009.

Stávající text zatím přijalo osmnáct ze sedmadvaceti států EU. Česko debatu odložilo, stejně jako Polsko. Unijní nováčci, tedy Rumuni a Bulhaři, svůj postoj zatím neformulovali.

Merkelová tvrdí, že evropské společenství ústavní smlouvu nutně potřebuje. Bez ní se prý nemůže dále rozšiřovat. Kdyby nynější jednání selhala, znamenalo by to historický neúspěch, říká kancléřka.

Topolánek s ní v tomto směru nesouhlasí. "Neexistence ústavy rozhodně neblokuje fungování Unie," řekl po dnešním jednání.

Co však český předseda vlády ocenil, je odvaha, s jakou se Merkelová do tématu ústavy pustila. A také způsob, jakým to učinila.

"Vítám, že diskuse se zahajuje na mezivládní úrovni. Pro Českou republiku je to vlastně první šance, jak se jí plnohodnotně a kompetentně zúčastnit," prohlásil.

Euroskeptik Klaus
Po tiskové konferenci Merkelová pospíchala na večeři s prezidentem Václavem Klausem. Ten patří mezi hlavami unijních států ke známým euroskeptikům.

Angela Merkelová a Václav Klaus po setkání v Praze

"Chci zdůraznit, že to byla přátelská diskuse a že to byla diskuse v podstatě velmi užitečná a produktivní. Nechci říci, že máme na všechny tyto věci shodné názory, to by nebyla pravda. Ale my oba víme, že je třeba jít kupředu, že je třeba jít kupředu po malých krůčcích," řekl Klaus po večeři s kancléřkou.

"Paní kancléřka prokázala dokonalou znalost české historie. Mluvili jsme o husitech a ona říkala, že husité bojovali o milimetry. A že já jsem takový husita, který bojuje o milimetry. A já jsem říkal, že evropská ústava není pohyb o milimetr, ale že to je pohyb o kilometr a v tom se lišíme," přiblížil prezident.

Václav Klaus se během návštěvy v Polsku setkal s polským prezidentem Lechem Kaczynskim.

Svůj "euroskepticismus" potvrdil český prezident i ve čtvrtek, kdy ve Varšavě večeřel se svým polským protějškem Lechem Kaczynským.

"Oba si myslíme, že není pravdou, že v Evropě nastala nepřijetím ústavy nějaká krize. Proto si nemyslíme, že je třeba dělat nějaké příliš rychlé, radikální, překotné řešení," řekl pak novinářům. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video