Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a zástupce ředitele Archivu bezpečnostních složek Martin Pulec s jednou z archiválií

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a zástupce ředitele Archivu bezpečnostních složek Martin Pulec s jednou z archiválií | foto: ČTK

Ústav pro totalitu zpřístupní miliony dokumentů z digitálního archivu

  • 41
Ústav pro studium totalitních režimů v pátek spustí digitální archiv, který umožní zájemcům prohledávat a tisknout digitalizované dokumenty Archivu bezpečnostních složek. V pilotní fázi bude fungovat ve třech badatelnách archivu, později by dokumenty měly být přístupné i z osobních počítačů.

Ústav tvrdí, že projekt je ojedinělý v celé střední Evropě. Změna oproti současnému stavu spočívá v tom, že Archiv bezpečnostních složek nebude badatelům poskytovat jen to, co si vyžádají - zájemci budou mít nově přístup ke všemu, co je v digitalizovaném archivu uloženo. Dostanou se tak k milionům naskenovaných stránek, mezi kterými jsou vyšetřovací protokoly či osobní spisy, uvedl mluvčí ústavu Jiří Reichl.

Upozornil, že nejde o databáze, o jejichž zveřejnění se s ústavem pře bývalý disident Stanislav Penc. - čtěte Podle Pence ústav pro totalitu nedělá, co má. Historici se ohánějí zákony

"Digitální archiv je dlouhodobě připravovaný projekt, který v žádném případě není reakcí na současné aktivity pana Pence," sdělil mluvčí. Penc nicméně řekl, že tomuto kroku tleská.

Ústav, který vznikl k 1. únoru loňského roku, získal od ministerstev vnitra, spravedlnosti a obrany, od Bezpečnostní informační služby, Vojenské zpravodajské služby a civilní rozvědky zhruba 20 kilometrů dokumentů. To představuje přibližně 200 milionů stran, které Ústav pro studium totalitních režimů postupně musí převést do digitální podoby. Další informace má ústav v podobě zhruba 250 tisíc mikrofiší.

Reichl uvedl, že Ústav pro studium totalitních režimů loni převedl do elektronické podoby 4,7 milionu stránek, letos zatím přes 3,5 milionu. Na digitalizaci prý pracuje 12 lidí.

Penc kritizuje ústav a archiv za to, že nezveřejnily elektronické databáze komunistické Státní bezpečnosti. Chce se kvůli tomu obrátit na správní soud. Dvě z databází se navíc rozhodl zpřístupnit na internetu na vlastní pěst. Archiv argumentuje tím, že mu zákon zveřejnit tyto databáze neumožňuje, protože nejde o archiválie. Navíc upozorňuje na to, že elektronické seznamy nejsou kompletní a obsahují řadu chyb.

Databáze EZO, kterou Penc zveřejnil, prý obsahuje jména lidí, kteří údajně měli co do činění se Státní bezpečností. Kvůli velkému zájmu uživatelů ale hned v úterý na internetu zkolabovala.

Počítačové registry EZO a také SEZO Státní bezpečnost dokončovala před listopadem 1989. K jejich vyvěšení Pence podle úterních Lidových novin prý přimělo právě chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Penc je obviňuje z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy. Ředitel ústavu Pavel Žáček tuto kritiku odmítl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video