Ústav bez ústavy

  • 1
Česko to má těžké. Sotva vstoupilo do NATO, potkala je největší krize v historii. A Evropu rozštíplo zemětřesení dokonce pět měsíců před naším přijetím. Krach bruselského summitu dává za pravdu jak euroskeptikům, tak eurooptimistům.

První si mnou ruce - vidíte, zájmy států vítězí nad zájmy donucovacího ústavu zvaného Evropa.

Ale i optimisté mohou najít aspoň jednu dobrou zprávu - vidíte, copak jsme dokola neopakovali, že Brusel nepohne ani stéblem proti vůli národních vlád?

A proč Brusel ztroskotal? Protože řeší kvadraturu kruhu. V rozšířené Evropě není možné všechno řešit dohodou. Podle jakého klíče se má hlasovat? Je jasné, že jeden stát - jeden hlas není dobré řešení. Německo má osmdesát milionů obyvatel, Lucembursko jen pár set tisíc.

I druhý extrém je špatný - kdyby velké státy měly hlasovací váhu podle toho, kolik zastupují občanů, snadno by převálcovaly malé země. Mezi krajnostmi pak existuje nekonečně mnoho možností. Žádná není ideální a žádná nevyhoví všem.

Z hlediska zdravého rozumu je řešení, které navrhovala ústava, spravedlivější než to z Nice. To dalo Polákům a Španělům nezaslouženou výhodu. Jenže je to výhoda stvrzená a podepsaná. Může jim někdo vyčítat, že za ni bojují?

Pozice Česka byla tradičně někde mezi bojovně naladěnými Poláky a Němci. Bruselská kolize staví naše diplomaty do situace, kterou obyčejně neumějí řešit. Česko se stalo samostatným hráčem na velké evropské šachovnici a bude se muset rozhodnout, na kterou stranu se přikloní.

Země, které touží po užší spolupráci, se nenechají neúspěchem odradit. Evropa se může rozpadnout na rychlou a pomalou, uprostřed nebude nic. Ale nemusíme to vidět hned černě.

Naše diplomacie má teď jedinečnou možnost blýsknout se a přispět k dohodě znepřátelených stran. Vždycky jsme přece snili o tom, že budeme jakýmsi mostem přes rozbouřené vody...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video