Úspěch akce závisí podle statistiků na důvěře občanů

Úspěch letošního sčítání lidu záleží podle předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohaté na důvěře občanů v to, že se podílejí na užitečné akci a že zjištěné údaje budou dostatečně chráněny. Tvrdí, že ČSÚ se snaží chránit data a že vše konzultuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Jen v Brněnském kraji se na přelomu února a března bude na sčítání podílet více než 4000 komisařů a skoro 900 revizorů. Komisaři jsou podle zákona povinni zachovávat mlčenlivost o veškerých osobních údajích, s nimiž přijdou do styku. Za porušení slibu mlčenlivosti jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Sčítací listy jsou připraveny v češtině a polštině, v řadě dalších jazyků včetně romského jsou k nim potom vypracovány vysvětlivky. Podle Bohaté se v místech s vyšší koncentrací romského obyvatelstva uvažuje také o asistentech sčítacích
komisařů. Šlo by asi o dva až tři lidi na okres, uvedla Marie Bohatá.

Sčítání je ze zákona povinné pro všechny občany. Bude se při něm zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.


Video