Usáma bin Ládin (archivní snímek)

Usáma bin Ládin (archivní snímek) | foto: AP

Usámův kurýr koupil pozemek pro stavbu skrýše od pákistánské armády

  • 7
Kdo byl majitel domu, ve kterém americké komando v noci na pondělí zabilo Usámu bin Ládina? Sousedé ho znali jako Aršada Chána, mnohé ale nasvědčuje tomu, že pod tímto jménem žil v Abbottábádu osobní kurýr šéfa al-Káidy. Pozemek, na kterém postavil teroristovu skrýš, koupil od armády.

Američané muže, který je dovedl na stopu Usámy bin Ládina, identifikovali jako abú Ahmada Kuvajtího, pákistánského občana, který se narodil v Kuvajtu. Právě teroristův osobní kurýr údajně vlastnil dům, kde se nejhledanější muž planety skrýval.

Usámova smrt

Washington také tvrdí, že Kuvajtí zahynul při operaci amerického komanda, které v noci na pondělí Usámu bin Ládina zastřelilo. Obyvatelé Abbottábádu ale majitele opevněné rezidence znali jako Aršada Chána, vysokého, robustního muže na prahu čtyřicítky. Od osudové noci ho nikdo neviděl.

Právě pod tímto jménem Kuvajtí nejspíš v Abbottábádu žil. Podle dokladů potřebných pro získání přípojky na plyn a elektřinu vydaných před sedmi lety Aršad Chán pocházel z vesnice Chát Kuruna na severozápadě Pákistánu. Podle BBC ho ale v této vesnici nikdo nezná.

"Kdyby odsud jeho rodina pocházela, určitě by o tom všichni věděli," řekl BBC místní obyvatel Muftí Iftikar. Na jméno Aršad Chán jsou také vedeny dokumenty o prodeji parcely, na které v roce 2004 Usámův úkryt vyrostl, pozemek koupil od pákistánské armády.

Parcela ležela na území výcvikového tábora prestižní Pákistánské vojenské akademie, která sídlí asi o kilometr dál. Kdo, kde a kdy dokumenty na jméno Aršad Chán vydal, zatím pákistánské úřady neobjasnily.

Vystopovali ho díky telefonátu

Podle Usámových sousedů nebyl muž jménem Aršad Chán a jeho rodina příliš družní. V opevněném domě prý také žil další muž jménem Tarík Chán, nikdo si ale není jistý, jestli byli oba muži bratři či bratranci.

Sousedé si také marně snaží vzpomenout, čím se živili. Zatímco někteří tvrdí, že pašovali automobilové součástky, jiní věří, že měli firmu na dopravu zboží. Byli prý zdvořilí, ale extrémně rezervovaní.

Vše tak nahrává podezření, že Aršad Chán byl ve skutečnosti abú Ahmad Kuvajtí, kterého se Američané snažili roky vystopovat. V roce 2004 se agenti CIA dozvěděli, že právě on je bin Ládinův osobní kurýr, ale protože šéf al-Káidy zakázal používat telefony a počítače, stopa na dlouhou dobu vychladla.

Pákistánci u sídla teroristy Usámy bin Ládina v Abbotábádu (5. května 2011)
Ze sídla teroristy Usámy bin Ládina v Abbotábádu se stala turistická atrakce (5. května 2011)
Ze sídla teroristy Usámy bin Ládina v Abbotábádu se stala turistická atrakce (5. května 2011)

V srpnu minulého roku ale Kuvajtí udělal chybu a zavolal členovi teroristické sítě, jehož telefon CIA monitorovala. Díky tomu agenti Usámův úkryt severně od pákistánské metropole posléze vystopovali.

Podle BBC Chánově popisu odpovídá jeden ze zabitých mužů, které v Usámově úkrytu asi hodinu po odjezdu amerického komanda vyfotily pákistánské bezpečnostní složky. Snímky prodaly agentuře Reuters, a ta je ve čtvrtek zveřejnila.

Jedinými lidmi, kteří nyní mohou s konečnou platností potvrdit Kuvajtího totožnost, jsou ženy a děti, které operaci přežily. V současnosti jsou v péči pákistánské rozvědky ISI v Rávalpindí a rozhoduje se o jejich dalším osudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video