David Hicks odjíždí z vězení. Podle obhájců je spíše dobrodruh než terorista.

David Hicks odjíždí z vězení. Podle obhájců je spíše dobrodruh než terorista. | foto: AP Photo/Rob Hutchison, ČTK

Usámova australského bojovníka propustili z vězení

  • 78
Z káznice v australském Adelaide propustili Davida Hickse, který byl jako jediný vězeň z americké základny Guantánamo usvědčen z podpory terorismu. Za mřížemi strávil šest let, z toho pět na Guantánamu. Dvaatřicetiletý Australan v březnu výměnou za přiznání dostal devítiměsíční trest.

Hickse zajali v prosinci 2001 v Afghánistánu spolu s ozbrojenci z Talibanu. Před americkým vojenským tribunálem se letos doznal k podpoře terorismu. Po pěti letech strávených na samotce v Guantánamu byl v květnu převezen do australského vězení.

Proč vstoupil Hicks do služeb Al-Kajdy? Ani sami Australané, kteří bojovali za jeho vydání z Guantánama, se na tom nedokážou shodnout. Podle většiny z nich to nebyl žádný islámský militant, ale dobrodruh, který byl ve špatný čas na špatném místě.

Vyhodili ho ze školy, chvilku se živil drobnými krádežemi a ani manželství mu nevydrželo. Když se pokusil dát život do pořádku a přihlásil se do australské armády, odmítli ho kvůli nedostatku vzdělání.

Poté odjel do Pákistánu a konvertoval k islámu. Vstoupil do Al-Kajdy a bojoval v jejích řadách až do svého chycení v Afghánistánu v roce 2001. Usámu bin Ládina označil po osobním setkání za "milého" člověka.

Jeho otec přesto tvrdí, že se jeho syn Američanům přiznal, jen aby se dostal domů. Depresemi trpící David Hicks se už ale nechce ke své minulosti vracet. Po propuštění z vězení se hodlá omluvit všem, které poškodil.

Ani na svobodě to ale nebude mít snadné. Během dlouhých pobytů na samotce a tvrdých amerických výslechů si vypěstoval strach z volných prostor. Když s ním policie minulý zkoušela "nanečisto" propuštění, dostal panický záchvat.

A soud nepřesvědčilo ani jeho vzorné chování ve vězení. Uvalil na něj na rok přísný režim. Muž, který prošel tréninkovými kempy Al-Kajdy, se musí policistům hlásit třikrát týdně a od půlnoci do úsvitu nesmí vycházet ze svého domu.

Amerika se těžko zbavuje vězňů ze základny
USA začaly na Guantánamu internovat cizince podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001 a následné invazi do Afghánistánu. Prošlo tudy na osm set lidí. Podle Pentagonu jich nyní na základně na Kubě zůstává asi 275, tedy o třetinu méně než před rokem.

Ministerstvo obrany rozhodlo, že by dalších šest desítek vězňů mohlo být propuštěno nebo přepraveno do domovských zemí. Právě v uplynulých dnech bylo do vlasti navráceno deset občanů Saúdské Arábie, zadržovaných jako podezřelí z terorismu.

Saúdští Arabové tvoří na Guantánamu druhou největší skupinu po Afgháncích. Jejich zadržování je zdrojem napětí ve vztazích s Rijádem, který je důležitým spojencem USA na Blízkém východě. Tři občané Saúdské Arábie spáchali na základně sebevraždu.

Washington dal již několikrát najevo, že chce věznici zavřít; dlouhodobě čelí kritice kvůli tomu, že jsou tu lidé drženi bez soudu a bez přístupu k právníkům. Podle prezidenta George Bushe to však komplikuje fakt, že mnohé země nechtějí své občany přijmout zpátky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue