Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998.

Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998. | foto: AP

Usáma nežije v jeskyni, ale v pohodlí v Pákistánu, tvrdí důstojník NATO

  • 245
Usáma bin Ládin a jeho zástupce Ajmán Zavahrí se skrývají na severozápadě Pákistánu. Přebývají prý v úkrytech blízko sebe, ale nežijí spolu. Serveru CNN to sdělil vysoký zdroj z NATO. Šéfové al-Káidy si prý žijí v relativním pohodlí.

"Nikdo z al-Káidy nežije v jeskyni," řekl CNN vysoký představitel NATO, který kvůli citlivosti informace nechce být jmenován. Podle něj špičky teroristické sítě žijí v relativním pohodlí. Údajně je chrání místní obyvatelé a členové pákistánských tajných služeb.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Pákistán již několikrát popřel informace o tom, že by chránil členy al-Káidy.

Podle představitele NATO Usáma během posledních let několikrát změnil místo, kde se skrývá. Arciterorista se prý přesouvá v oblasti od hornatého regionu Čitrál u čínských hranic až po údolí Kurram, které sousedí s afghánskou soustavou jeskyň Tora Bora. Ta se stala pevností Talibanu během amerického bombardování v roce 2001.

Úkryt v divočině

Usámovi se zřejmě podařilo soustavu jeskyní a tunelů opustit na sklonku roku 2001. Od té doby Američané tvrdí, že v posledních letech nikdo Usámu ani Zavahrího nespatřil.

Informace o možném místě pobytu Usámy ale neznamená, že se Američané významně přiblížili chycení strůjce útoků na Světové obchodní centrum z 11. září. Oblast jeho možného pobytu pokrývá stovky čtverečních kilometrů těžce prostupného hornatého terénu, který obývají jen divoké kmeny.

Mladí Afghánci kouří heroin

Mladí Afghánci kouří heroin

Vysoký představitel NATO odmítl říci, jak koalice k těmto informacím dospěla (podle CNN má přístup k nejdůvěrnějším dokumentům spojenců). Potvrdil také, že šéf afghánského Talibanu mulla Muhammad Umar se v posledních měsících několikrát přesunul mezi pákistánskými městy Kvéta a Karáčí.

Statisíce mladíků připravených válčit

Důstojník se také CNN svěřil s poněkud temnějšími názory na vývoj konfliktu v Afghánistánu, než který veřejně prezentují jeho kolegové. "Povstalci každý rok dokážou generovat větší lidské zdroje," řekl důstojník CNN.

Podél pákistánsko-afghánské hranice žije 500 tisíc až milion bezprizorních mladíků ve věku 15 až 25 let. Nemají práci a nechají se snadno naverbovat do války proti spojencům. Většina z nich jsou afghánští Paštunové, kteří bojují spíše kvůli penězům než kvůli ideologii Talibanu.

Operace Dragon Strike. Američtí vojáci se snaží vyčistit okolí Kandaháru od TalibanuOperace Dragon Strike. Američtí vojáci se snaží vyčistit okolí Kandaháru od Talibanu

"Moc času nám nezbývá," poukázal důstojník NATO na to, že nejdůležitějším úkolem afghánské vlády je poskytnout těmto mladým mužům ekonomické a bezpečnostní jistoty. Strategie spojenců se nyní v zemi pod Hindúkušem soustředí na zesílení leteckých úderů a pozemních operací, které mají donutit povstalecké vůdce zasednout k jednacímu stolu s vládou.

Mnoho z nich je prý ochotno přistoupit na odmítnutí podpory al-Káidě. Tvrdé jádro povstalců však stále disponuje přibližně 30 tisíci mužů.

Červená značka - Chitral, modrá značka - údolí Kurram


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video