Americká stíhačka F-15E Strike Eagle, která se podílí na leteckých úderech v...

Americká stíhačka F-15E Strike Eagle, která se podílí na leteckých úderech v Sýrii. | foto: AP

Letecké údery spojenců míří proti rafineriím, které ovládají islamisté

  • 60
V noci na neděli letecké údery USA a jejich spojenců zničily nejméně tři ropné rafinerie, které ovládal Islámský stát poblíž města Rakká na severu Sýrie. Uvedla to Syrská observatoř pro lidská práva.

Další rafinerie je poškozená, rozsah škod podle Syrské observatoře pro lidská práva, která sídlí v Londýně a má v Sýrii řadu informátorů, není znám. Okolí Rakká je od začátku leteckého bombardování hlavním terčem spojenců, protože v něm sídlí velení Islámského státu (IS).

Islámský stát

Koalice složená z USA a pěti arabských států už ve čtvrtek a v pátek zničila nejméně dvanáct rafinerií, které jsou v rukou IS v provincii Dajr az-Zaur, kterou téměř celou radikálové ovládají. 

Observatoř poznamenala, že islamisté získávají peníze prodejem ropy tureckým obchodníkům. „Koalice chce takto zničit ekonomiku IS, hybnou sílu války,“ upřesnila. 

Islámský stát do začátku leteckých úderů produkoval více ropy než syrská vláda. Džihádisté podle Damašku dosahovali denní produkce až 80 tisíc barelů, zatímco vláda jen 17 tisíc barelů. V důsledku zahraniční letecké intervence však čerpání ropy ze strany hnutí IS prakticky ustalo, uvádějí zdroje agentury AFP.

Letecké údery spojenců zasáhly v týdnu i pozice skupiny Chorásán (o ní více zde). Americká monitorovací služba SITE uvedla, že radikálové v sobotu na Twitteru potvrdili smrt svého vůdce Muhsina Fadlího, který patřil mezi teroristy připravující útok z 11. září 2001.

Stíhačky útočily podle svědka na hraniční přechod s Tureckem

V sobotu americké velení potvrdilo letecké údery v okolí města Ajn al-Arab (známém též pod kurdským názvem Kobani) ležícího u hranic s Tureckem. Podle CNN se podařilo zničit tábor islamistů poblíž města. O Kobani již více než týden svádí tuhý boj kurdští bojovníci s radikály. Z města a jeho okolí proto uprchlo nejméně 140 tisíc civilistů.

Stíhačky podle kurdského bojovníka z vesnice Alíšár, která leží pár kilometrů západně od Kobani, zaútočily i na jeden z hraničních přechodů. U něj zničily dvě ozbrojená vozidla. Poprvé se tak letecké údery přiblížily k Turecku.

Americká armáda též oznámila, že zasáhla vozidlo a několik budov IS poblíž Hasaky, která leží přibližně padesát kilometrů od iráckých hranic. Syrská observatoř pro lidská práva tvrdí, že tento úder zabil šest civilistů.

Syrská opozice si přeje i údery proti režimu Bašára Asada

Mluvčí Syrské osvobozenecké armády Husám al-Maria uvedl, že podporují letecké údery, nicméně vyzval spojence, aby zaútočili i proti pozicím režimu Bašára Asada. Syrská umírněná opozice totiž podle něj bojuje na dvou frontách, proti IS a proti režimu Asada.

„Samozvaný Islámský stát je náš nepřítel stejně jako Asadův režim je náš nepřítel. Chceme Sýrii svobodnou od diktátorství a terorismu,“ upřesnil BBC al-Maria.

Americké letouny útočí i na pozice IS v sousedním Iráku, kde islamisté rovněž obsadili rozsáhlá území. Irácká vláda požádala o mezinárodní pomoc. V této kampani pomáhá Američanům vojenské letectvo z Francie, Belgie, Nizozemska, Dánska a Velké Británie.

Stíhačky USA startují z letecké lodě George H.W Bushe, která kotví v Perském zálivu. První britské stíhačky se zapojily do boje proti IS ze základny na Kypru.

Takhle vypadá příprava britské stíhačky na bojovou misi:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video