USA zmírnily sankce proti Íránu

- Spojené státy povolí dovoz některého luxusního zboží z Íránu. Navíc jsou ochotny vrátit zemi majetek zmrazený od roku 1979. "Oznamuji rozhodnutí, které dovolí Američanům nakupovat v Íránu a dovážet odtud perské koberce a zemědělské produkty jako sušené ovoce, pistácie a kaviár," řekla americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. USA tak chtějí podpořit reformní úsilí prezidenta Mohammada Chátamího.

Sankce na dovoz ropy, ropných výrobků a dalších důležitých obchodních položek zůstávají.

Albrightová uvedla, že Spojené státy budou usilovat o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. USA například budou hledat cesty, jak rozšířit kontakty mezi americkými a íránskými vědci, umělci, odborníky, sportovci a členy nevládních organizací.

Íránský majetek zmrazily USA po islámské revoluci v roce 1979. "Snahou Washingtonu bude od nynějška urovnat poměrně málo početné, avšak velmi vleklé sporné případy, které jsou stále ještě projednávány před arbitrážním soudem v Haagu," zdůraznila Albrightová.

V projevu na zasedání americko-íránské ve Washingtonu rady Albrightová zopakovala staré americké výhrady, podle nichž Írán podporuje terorismus, usiluje o získání zbraní hromadného ničení a pronásleduje náboženské menšiny. Současně však uvedla, že pohyb k demokracii v Íránu "nabírá sílu", což se projevuje v určité volnosti tisku, svobodných volbách a posilování práv žen.

Teherán zmírnění sankcí uvítal
Írán rozhodnutí Spojených států přivítal. "Írán to považuje za pozitivní a vítá to," řekl pro íránskou televizi mluvčí ministerstva zahraničí Hamid-Rézá Asefi. "A v rámci íránských zákonů mohou Spojené státy vyvážet do Íránu obilí a léky," dodal. Neřekl však, zda jeho země začne exportovat do USA nově povolené zboží.

"Myslím, že lámání ledu ve vztazích mezi Teheránem a Washingtonem je, stejně jako reformní trend v Íránu, nezvratný proces a je to posun kupředu," citovala agentura Reuters názor politického analytika a komentátora několika reformních listů Sajeda Lajlaze.

"Jsou to pro nás dobré vyhlídky. Ve Spojených státech je po našich kobercích velká poptávka a já doufám, že íránská vláda odpoví na toto americké gesto pozitivně," řekl pro tutéž agenturu vývozce koberců Farhád.

USA zavedly sankce po obsazení své ambsády
Sankce Spojené státy zavedly poté, co radikální studenti v revolučním roce 1979 obsadili americké velvyslanectví v Teheránu. Obnovení embarga musí každý rok potvrdit Kongres. USA roku 1980 přerušily diplomatické styky s Íránem a vyhlásily zákaz vývozu amerického zboží do Íránu s výjimkou potravin a léků. Při nedávných volbách do íránského parlamentu posílily reformní síly podporující prezidenta Mohammada Sajjada Chátamího.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video