Syrští povstalci pálí na helikoptéru, která podle nich patří režimu Asada (12....

Syrští povstalci pálí na helikoptéru, která podle nich patří režimu Asada (12. listopadu 2014). | foto: Reuters

USA zvažují změnu strategie v Sýrii, budou víc tlačit na odchod Asada

  • 148
Americký prezident Barack Obama přehodnocuje strategii v boji proti islamistům v Sýrii. Vyzval své bezpečnostní poradce, aby přišli s novou taktikou, uvedla CNN. Podle nejmenovaných amerických představitelů bude Obama více usilovat o odchod syrského prezidenta Bašára Asada.

Obama si podle amerických představitelů a diplomatů, kteří hovořili se CNN, uvědomil, že se Islámský stát (IS) nepodaří porazit bez politického předání moci a odchodu autoritářského prezidenta Bašára Asada. Současná americká taktika se přitom na prvním místě zaměřuje na vytlačení islamistů z Iráku a až poté ze Sýrie, přičemž o odstranění Asada taktika nemluví.

Minulý týden se tým prezidentových bezpečnostních poradců sešel čtyřikrát. „Tato setkání byla především zaměřena na to, jak naše syrská strategie zapadá do naší strategie proti IS,“ řekl jeden z představitelů. „Prezident nás požádal, ať znovu zvážíme, jak jdou tyto taktiky dohromady. Potřebujeme IS nejen porazit v Iráku, ale také v Sýrii,“ pokračoval.

Rekrutace IS

Americké úřady chtějí na případu tří mladistvých dívek z Colorada, které se chtěly vydat na Blízký východ bojovat za islamisty, zjistit jak IS získává své příznivce na Západě. Studují tak aktivitu dívek na Twitteru a dalších sociálních médii.

Nicméně oficiálně Washington změnu strategie neoznámil. „Naši strategii v Sýrii formálně nepřezkoumáváme. Naší strategií je konečné zničení IS,“ řekl Ben Rhodes z týmu bezpečnostních poradců. Podle něj se na pravidelných jednání s prezidentem Sýrií zabývají. Řeší, jak porazit islamisty i otázku opozice, kterou USA podporují nejen kvůli boji proti Islámskému státu, ale v konečném důsledku i proti režimu Asada.

„Strategie s ohledem na Sýrii se nezměnila. Okamžitý cíl zůstává vytlačit IS z Iráku, pokračujeme v úderech se spojenci proti IS v Sýrii, abychom islamistům znemožnili projevit jejich sílu,“ řekl ve středu mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

„Asad se stal největším magnetem pro extremismus v Sýrii a prezident řekl jasně, že Asad ztratil všechnu legitimitu k vládnutí. Naše úsilí je i izolovat a sankcionovat Asadův režim, se spojenci se snažíme posílit umírněnou opozici,“ upřesnil.

Spojenci jsou nespokojení

V říjnu Washington oznámil, že se zaměřuje na vytlačení Islámského státu z Iráku a operace v Sýrii bude probíhat podle podmínek v Iráku. Bílý dům doufal, že tak získá čas na vycvičení a vyzbrojení umírněné syrské opozice.

Jenže podle CNN americké úřady zjistily, že tato taktika je neudržitelná, když Syrská svobodná armáda (FSA) bojuje na dvou liniích - proti extrémistům z IS a z dalších skupin, jako je Fronta an-Nusrá, a proti režimu Asada.

Bezpečnostní poradci Obamy tak diskutují o možnosti zřídit bezletovou zónu na hranicích s Tureckem, o což Ankara již žádala, a urychlení výcviku umírněné syrské opozice. Obamova administrativa už požádala Kongres o 500 milionů dolarů (přibližně jedenáct miliard korun) na prověření, vybavení a výcvik pěti tisíc bojovníků syrské opozice.

Výběr umírněné opozice zatím ani nezačal. S Turky a Saúdy, na jejichž území by měl probíhat, Američané stále řeší logistiku. „Výběr nezačal. Až začne, bude trvat tři až pět měsíců a pak dalších osm až devět měsíců zabere výcvik,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Řada Obamových bezpečnostních poradců i ministr zahraničí John Kerry podle nejmenovaných zdrojů tvrdí, že dosavadní americká politická strategie je nereálná.

Islámský stát

Američané se zároveň snaží udržet koalici proti Islámskému státu, řada arabských států totiž vyjádřila nespokojenost s americkým postojem vůči Asadovi. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Turecko vyzvaly USA, aby přijaly stanovisko k politickému předání moci v Sýrii.

Írán a Rusko nemění svůj postoj

Podle amerických představitelů a diplomatů Kerry v posledních měsících intenzivně jednal s představiteli Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Tureckem a Ruskem ohledně diplomatické cesty vedoucí k odstoupení Asada a jeho nejbližšího okolí.

„To se nestane zítra. Nemyslím si, že někdo věří, že je to fyzicky možné. Pokud ano, je to plán tak na 6 až 12 měsíců. Nicméně vítáme, že Američané přehodnocují svou strategii,“ uvedl nejmenovaný arabský diplomat. Syrského prezidenta však nadále podporuje Rusko.

Kerry ohledně syrské strategie mluvil se svým íránským protějškem Džavádem Zarífem, se kterým se setkal v Ománu, kde řešili íránský jaderný program. Minulý měsíc Obama údajně zaslal dopis duchovnímu vůdci Íránu Alímu Chameneímu, kde zmiňuje, že Američané a Íránci mají stejný zájem porazit Islámský stát (více zde).

Írán nicméně zatím nehodlá měnit svůj názor na Asada. Arabští diplomaté však tvrdí, že kdyby Rusko souhlasilo, tak by i Írán změnil názor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video