USA zasáhla smrtící vedra. Při požáru v Arizoně zahynulo 19 hasičů

  • 31
Západ a jihozápad Spojených států sužuje vlna veder. V Las Vegas naměřili místní rekordní maximum 48 stupňů Celsia. V Arizoně se kvůli horku a větru šíří lesní požáry, při jejichž hašení v neděli zahynulo 19 hasičů.

Šéf hasičů v Prescottu Dan Fraijo neštěstí označil "za jednu z nejhorších katastrof během lesních požárů, jaká se kdy stala". Řekl, že nezná přesné okolnosti smrti hasičů, dodal ale, že jeden příslušník 20členného speciálního týmu přežil, neboť se nacházel na jiném místě. Zprávy o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Morrison řekl, že skupinu speciálně vycvičených hasičů pro rychle se šířící požáry obklíčil oheň v neděli odpoledne. Hasiči se poté neúspěšně pokusili zachránit životy za použití osobních protipožárních úkrytů, které připomínají stany. Tento prostředek je navržen tak, aby izoloval ukrývající se osobu od okolního proudícího žáru.

"Jednou z posledních možností záchrany, kterou hasiči za takových podmínek mohou učinit, je doslova se zahrabat co možná nejhlouběji, přikrýt se ochranným ohnivzdorným materiálem, který připomíná fólii, a doufat, že se oheň přežene nad nimi a oni přežijí," vysvětlil Fraijo.

Fraijo dodal, že za určitých podmínek tato ochrana nabízí 50procentní šanci na přežití. "Je to krajní řešení." Požár v okolí Prescottu nyní řádí na ploše více než 800 hektarů a bojuje proti němu kolem 200 hasičů. Úřady kvůli šíření ohně nařídily evakuaci lidí z několika desítek domů v několika obcích. Podle policie požár zničil již nejméně 200 budov, většinu z nich v obci Yarnell, kterou obývají převážně senioři.

Podle agentury Reuters je to nejhorší případ smrti hasičů v důsledku přírodního požáru od roku 1933, kdy u Los Angeles zahynulo 29 lidí. Jeden z nejhorších případů úmrtí hasičů během lesního požáru se udál také v roce 1994 ve státě Colorado, kdy kvůli náhlému vzplanutí ohně zahynula skupina 14 hasičů.

V Las Vegas naměřili 48 stupňů

Jihozápad USA nyní sužuje vlna silných veder. Ve Phoenixu naměřili meteorologové v sobotu rekordně vysokou teplotu 48 stupňů Celsia. Stejné hodnoty ukazovaly také teploty v pouštní metropoli hazardu Las Vegas. Nad hranici 100 stupňů Fahrenheita, tedy 38 stupňů Celsia, se teploty dostaly na řadě míst Kalifornie, Arizony, Nevady, Idaha, Colorada, Utahu a Texasu.

Nad jihozápadem USA se zastavila oblast horkého vzduchu sevřeného hřebenem vysokého tlaku a předpovědi předpokládají setrvání tohoto stavu nejméně do úterý. Chladnější oceánský vzduch se podle meteorologů v noci nedostává hlouběji do vnitrozemí, takže ani v noci se přehřátý zemský povrch nezchlazuje. Situace vyvolává vzpomínky na vlnu veder z roku 2005, při nichž v oblasti Las Vegas zemřelo 17 lidí.

V sobotu zemřel osmdesátiletý muž z Las Vegas, jehož zdravotníci našli před domem, který neměl klimatizaci. Další starší muž dostal mrtvici za dlouhé jízdy autem, jemuž selhala klimatizace, a byl v Las Vegas ve vážném stavu hospitalizován. Spolu s ním v tomto pouštním centru hazardu a zábavy hospitalizovali další desítky osob. Celá řada lidí vyhledala lékařskou pomoc v oblasti Los Angeles.

Během nedělního půlmaratonu v jihokalifornské Pasadeně skončilo v nemocnici šest běžců, uvedla televize CBS. I o další účastníky závodu se museli na trati postarat zdravotníci, do nemocnice ale převezeni nebyli. Sportovci byli mimořádně dehydrovaní a některé z nich trápily křeče. Organizátoři pro ochlazení závodníků přistavili autobusy s klimatizací.

V arizonské metropoli Phoenix naměřili meteorologové v sobotu také 48 stupňů, což překonalo rekord z června 1994. V neděli se tam "ochladilo" na 46 stupňů a rtuť v teploměru by podle meteorologů měla v tomto pouštním státě klesat i dnes a také v dalších dnech. Ve Phoenixu, kde byla dopoledne SELČ noc, ukazoval teploměr přes 35 stupňů Celsia. V kalifornském Údolí smrti, kde 10. července 1913 padl světový rekord 57 stupňů Celsia, naměřili v sobotu 51 stupňů.

Na některých místech amerického západu byla zřízena "ochlazovací střediska" pro bezdomovce a lidi, kteří doma nemají klimatizaci. "Je to, jako když otevřete dvířka trouby a udeří vás závan horkého vzduchu. Takové to je, když vyjdete ven," řekla agentuře Reuters meteoroložka z Phoenixu Charlotte Deweyová.

Americké úřady posílily pohraniční hlídky, protože lidem, kteří se snaží nelegálně překročit hranice z Mexika do USA v nehostinných oblastech, hrozí smrt. Minulý týden se v poušti u hranice v Arizoně našlo sedm mrtvých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video