USA vyrobí "superzbraně"

  • 116
Spojené státy vyvozují závěry z posledních konfliktů: touží být nezávislé na vůli či nevůli svých spojenců. To má umožnit supermoderní technika, která odstraní závislost na základnách v cizině i potřebu souhlasu spojenců s přelety a průjezdy amerických vojsk.

Za necelé čtvrtstoletí má být z "pevnosti Amerika" dosažitelný a zasažitelný celý svět.

Nad Zemí se budou vznášet nové nástroje zkázy: "vícenásobně použitelné létající stroje schopné startovat z běžného vojenského letiště a udeřit na cíle vzdálené 9000 námořních mil (asi čtrnáct a půl tisíce kilometrů) za méně než dvě hodiny".

Tyto bezpilotní stroje mají nést řízené bomby a rakety vážící asi pět a půl tuny.

Tak si to představuje americká vládní agentura DARPA, jež podporuje vývoj vojenských technologií. "USA budou schopny při použití letišť na svém území udeřit na cíle bez varování a bez potřeby zahraničních základen," tvrdí britská BBC.

Stratosférický "vynález zkázy" však ani podle DARPA nebude hotov dříve než v roce 2025. Už za pár let však mohou nad planetou křižovat menší předobrazy těchto strojů: půltunové řízené bomby vynášené do kosmu levnými nosiči.

První takové pumy mají být zkoušeny už za tři roky, v roce 2004 má být proveden první test jejich nosičů. A od roku 2010 by to vše mělo plně fungovat.

Půl tuny se nezdá příliš moc. Ale podle vojenského časopisu Jane's Defence Weekly, který o tom přinesl první informace, není váha důležitá. Díky rychlosti, s níž budou tyto bomby dopadat, totiž dokážou prorazit skálu až do hloubky dvaceti metrů a nárazová vlna, kterou to vyvolá, bude mimořádně ničivá.

Právě to však může ztěžovat použití těchto zbraní. Války se totiž stěhují do měst, jak upozorňují někteří experti.

Amerika se připravuje i na válku ve městech
Použití těchto zbraní ve městech by pak mohlo způsobit politicky nepřijatelné lidské ztráty - a cíl by stejně nemusel být zasažen. Teroristé či extremisté nesází na pevnost svých útočišť, ale na pohyblivost.

Američané však promýšlejí také příští městskou válku. Řešení má přinést technika, jak prozrazuje nahlédnutí do jiného programu, nazvaného "vidící bojové zóny". Je to jednoduché: do kritických míst budou nainstalovány desetitisíce kamer. Budou napojeny na síť počítačů, které rozeznají nejen typy a značky aut, ale třeba i tváře.

Systém má být nyní zkoušen v americkém Fort Belvoir. Američané tvrdí, že to nijak neohrozí soukromí, zvláště v USA ne: systémy prý budou rozmístěny jen okolo amerických základen a vyslanectví.

"Vidící bojové zóny" využívají technologií, které už jsou: podle DARPA se nyní používá na čtyřicet milionů kamer, které sledují pohyb okolo sebe, a jejich počet má do roku 2005 vzrůst na 300 milionů.

Zato mikroroboti a malá letadélka, která si voják zabalí do batohu, teprve míří na stoly projektantů. Ale i jejich kamery a senzory by měly poskytovat podobné údaje jako "vidící bojové zóny".

A když se přidá "chytrý prach", může být kontrola nad bojištěm totální. "Chytrý prach, to jsou drobné senzory zachycující pohyb, zvuk či teplo, které se rozpráší nad postavením protivníka".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video