Hafíz Mohammad Sajíd na snímku z dubna roku 2011

Hafíz Mohammad Sajíd na snímku z dubna roku 2011 | foto: AP

USA nabízejí deset milionů za teroristu, jenž získává peníze charitou

  • 10
Spojené státy vypsaly odměnu deset milionů dolarů, tedy asi 184 milionů korun, za informace vedoucí k dopadení zakladatele pákistánské radikální skupiny Laškar-e-Taíba. Ta je obviňována z krvavých útoků na indickou Bombaj v roce 2008. Větší sumu Američané nabízejí už jen za šéfa al-Káidy Ajmána Zavahrího.

Hafíz Mohammad Sajíd založil organizaci Laškar-e-Taíba v 80. letech minulého století. Údajně mu v tom pomáhal Pákistán, který pak očekával, že mu ozbrojenci pomohou vyhnat jeho úhlavního nepřítele Indii z Kašmíru. V roce 2002 Islámábád skupinu pod tlakem USA zakázal.

Sajíd se pak postavil do čela organizace Džamát-ud-Dava, která je politickým křídlem Laškar-e-Taíby, a po Pákistánu se stále relativně svobodně pohybuje. Objevuje se i v televizních show. Džamát-ud-Dava se kromě napojení na teroristy věnuje v Pákistánu charitě. Používá přírodní katastrofy jako třeba povodně v roce 2010 k tomu, aby získala bojovníky i peníze, uvedla agentura AP.

"Hafíz Mohammad Sajíd je někdejší profesor arabštiny a inženýr. Založil organizaci Džamát-ud-Dava, radikální islamistickou organizaci snažící se o zavedení islámského práva v částech Indie a Pákistánu, a také její vojenskou odnož Laškar-e-Taíba," uvádí Američané o Sajídovi na webových stránkách, kde odměnu za jeho dopadení vyhlásili (na celý seznam se můžete podívat zde).

Nyní se zařadil po bok nejhledanějších teroristů. Cena za informace vedoucí k jeho dopadení je jedna z nejvyšších, jaké USA za dopadení jediného člověka nabízí. Stejnou sumu, tedy deset milionů dolarů, Washington vypsal také "za hlavu" šéfa Talibanu Mully Umara.

Pošilhává po útocích v USA?

Jen jeden muž je ještě cennější pro americké bezpečnostní složky, a tím je nástupce Usámy bin Ládina v čele al-Káidy Egypťan Ajmán Zavahrí. Ten má pro Američany hodnotu 25 milionů dolarů, tedy bezmála půl miliardy korun. Kromě Sajída USA prahnou i po jeho pravé ruce a švagrovi Hafízovi Abdulovi Rahmánovi Makkim, za nějž nabízejí dva miliony dolarů (36 milionů korun).

Teroristické útoky v Bombaji (27. listopad 2008)

Laškar-e-Taíba patří k salafistické větvi islámu, která je silně konzervativní. Je obviňována ze zosnování a provedení teroristických útoků na Bombaj v roce 2008, které trvaly tři dny a vyžádaly si 166 lidských životů (více o teroru v Bombaji čtěte zde).

Experti na terorismus tvrdí, že Laškar-e-Taíba už pošilhává i po jiných terčích, než je Indie. Její členové už měli plánovat útoky na Evropu či Austrálii. Někteří odborníci ji nazývají dokonce následovnicí al-Káidy, která v posledních letech ztrácí dech. Spojené státy obě Sajídovy organizace řadí na seznam teroristických organizací a bojí se, že Laškar-e-Taíba by mohla udeřit i na její cíle.

Pákistánská vláda zatím oznámení Američanů o odměně nijak nekomentovala, ale podle agentury AP by krok Spojených států mohl ještě více zkomplikovat americko-pákistánské vztahy. Ty jsou napjaté kvůli úderům amerických bezpilotních letounů v listopadu, při nichž zahynulo 24 pákistánských vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video