Americký policista.

Americký policista. | foto: Profimedia.cz

USA vyhostily českého recidivistu, který se 37 let vyhýbal deportaci

  • 136
Spojené státy deportovaly do vlasti Čecha Ivana Václavíka, který v roce 1974 přiletěl do USA na tři týdny a zůstal tam téměř 40 let. Během té doby spáchal přes stovku trestných činů. Americké úřady se ho v posledních 13 letech opakovaně neúspěšně snažily vyhostit. Tvrdil, že nemá občanství, protože Československo zaniklo.

Nyní šestašedesátiletému emigrantovi se dlouho dařilo soudy v USA přesvědčovat argumentem, že nemá žádné občanství, neboť Československo v roce 1993 přestalo existovat.

Pokaždé, když ho úřady chtěly deportovat, podal žalobu, ve které argumentoval, že nemá občanství. "Víte, že nemohu být deportován," cituje Boston Globe, který v sobotu popsal Václavíkův příběh, z žaloby podané v roce 2003.

Tento týden však tamní federální imigrační úřady oznámily, že Václavíka loni v říjnu deportovaly do Česka. Stalo se to 37 let poté, co muž dostal první výzvu k opuštění Spojených států. "Úředníci Imigrační a celní služby eskortovali pana Václavíka do České republiky poté, co dostal od české vlády cestovní pas," doplnil mluvčí služby Daniel Modricker.

Čech má v americkém státě Massachusetts na svém kontě množství převážně menších deliktů, jako jsou krádeže v obchodech nebo vloupání. Několikrát ale také seděl ve vězení, například za napadení cizince v kavárně nebo obtěžování jedenáctileté dívky.

Loni v lednu mu imigrační úředníci připevnili na kotník zařízení, které sledovalo jeho polohu. V červenci ho policie zadržela poté, co se v Bostonu pokusil ukrást šortky za 40 dolarů. To se mu stalo osudným, neboť následoval soud, který nakonec rozhodl Václavíka deportovat.

Zpráva o jeho deportování udělala podle deníku radost některým z jeho obětí. "Jsem rád, že to vím. Půjdu domů a večer si otevřu láhev vína," komentoval vypovězení Čecha Chris Pedersen, majitel obchodu s alkoholem, jehož zaměstnanci přistihli Václavíka při krádeži lahví šampaňského v roce 2011. "Už se to mělo stát dávno," dodal.

Ještě více si prý oddechla další oběť, která Václavíka zažalovala pro obtěžování. "Už nebudu muset jít po ulici, ohlížet se za sebe a koukat se za rohy a za auta, jestli tam není," uvedla žena, která si nepřála být jmenována.

V USA kradl, obtěžoval ženy a řídil Audi

Václavík do Spojených států přišel jako mladý muž v roce 1974 a sám tvrdí, že začínal jako architekt. Ve státě Massachusetts však nikdy neměl licenci.

V USA měl strávit pouze tři týdny, místo toho zde žil čtyři desítky let, během nichž porušoval zákon Bostonu, Cambridge, Salemu a dalších městech. V jeho kriminálních záznamech převažují drobné krádeže, ale například v roce 1996 strávil devět měsíců ve vězení pro urážku a ublížení na těle.

Kromě toho byl obviněný z napadení cizince v roce 2005, vloupání do hotelu v roce 2007 a obtěžování jedenáctileté dívky u hotelového bazénu v roce 2009.

Většinu času si pronajímal pokoje v levných ubytovnách. Není jasné, kde vzal peníze na Audi, kterým jezdil. Několikrát také skončil před soudem kvůli různým sporům se sousedy. Jedna žena se domohla soudního zákazu, aby se k ní Václavík přibližoval, poté, co se do její ložnice dobýval ve spodním prádle.

Václavíkovi bývalí sousedé listu Boston Globe řekli, že dovedl být okouzlující a přesvědčivý. Uměl prý velmi dobře anglicky. Soudu jednou napsal: "Miluji Ameriku" a vysvětloval, že do zámoří přišel kvůli vpádu sovětských vojsk do Československa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video