Generál Martin Dempsey hovoří v Pentagonu o situaci v Sýrii a Iráku (26. září...

Generál Martin Dempsey hovoří v Pentagonu o situaci v Sýrii a Iráku (26. září 2014). | foto: Reuters

Nové konflikty přijdou rychle a budou delší, tvrdí nová strategie USA

  • 247
Spojené státy po čtyřech letech vydaly novou verzi Národní vojenské strategie. Koncepční dokument konstatuje, že lze v budoucnu očekávat další nové vojenské konflikty, které však propuknou daleko rychleji než v minulosti. Budou delší a složitější. Americkou strategii už ostře kritizovalo Rusko, které je v ní vylíčeno jako země „nerespektující svrchovanost svých sousedů a svolná použít sílu k dosažení svých cílů“.

„Dnešní globální bezpečnostní prostředí je nejnepředvídatelnější, jaké jsem viděl za čtyřicet let své služby,“ konstatoval předseda sboru amerických náčelníků Martin Dempsey, který novou Národní vojenskou strategii představil.

Poslední verzi vydal Pentagon v roce 2011 a od té doby se podle Dempseyho bezpečnostní prostředí rapidně změnilo, zatímco některé z amerických vojenských „komparativních výhod začaly erodovat“. Spojené státy sice stále udržují nejsilnější armádu světa, ale jiné země také masivně investují do vojenských schopností a americký náskok se tak podle Dempseyho zmenšuje.

„Americká armáda musí být agilnější, inovativnější a integrovanější,“ prohlásil s tím, že úspěch bude stále více záviset na síti spojenců a partnerů. Společně musí podle dokumentu čelit daleko více hrozbám ať už ze strany skutečných států, ale také nadregionálních skupin více, současné bezpečnostní problémy z tradičních státních činitelů a nadregionálních skupin.

To vše v době rychlých technologických změn. Budoucí ozbrojené konflikty tak podle dokumentu propuknou daleko rychleji, budou delší a probíhat budou na mnohem technicky náročnějším bojišti.

Za jednu z hlavních hrozeb označuje dokument islamistické extremisty představované teroristickou sítí al-Káida a takzvaným Islámským státem. Skupiny především radikalizují obyvatelstvo, šíří násilí a využívají teror k prosazení svých vizí o uspořádání společnosti. Navíc koexistují s nadnárodními zločineckými organizacemi, se kterými je spojují nezákonné obchody.

Mezi „tradiční země, na které si dát pozor“, pak dokument řadí Rusko s tím, že se snaží revidovat klíčové aspekty mezinárodního řádu.

Dokument sice uznává, že Moskva významně přispěla k řešení některých bezpečnostních výzev, jako je boj proti terorismu nebo obchodu s drogami. Na straně druhé ale Rusko „opakovaně prokázalo, že nerespektuje suverenitu svých sousedů a je svolné použít sílu k dosažení svých cílů“. Přímé vojenské akce nebo ty prostřednictvím neoznačených ozbrojenců „podkopávají regionální bezpečnost“, tvrdí dokument.

Zbytečně konfrontační, kritizuje Moskva

Moskva se proti novému znění americké strategie ihned ozvala. Je prý zbytečně konfrontační a nepomůže ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA. Jak uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, konfrontační jazyk americké bezpečnostní koncepce je politováníhodný a svědčí o „konfrontační náladě, zbavené jakékoli objektivity“ vůči Rusku. Americká strategie tak podle Peskova nepřispěje k možné snaze o normalizaci vztahů a Rusko příslušná opatření nepochybně zapracuje do své bezpečnostní strategie.

O Rusku se dokument zmiňuje také v souvislosti s Evropou. „Zůstaneme pevní v našem závazku k našim spojencům v NATO. NATO poskytuje životně důležité kolektivní bezpečnostní záruky a je strategicky důležité pro odstrašení konfliktu, zejména s ohledem na nedávnou ruskou agresi,“ píše se ve strategii.

Americký dokument se rovněž věnuje Číně. „Podporujeme vzestup Číny a podporujeme, aby se stala partnerem pro větší mezinárodní bezpečnost,“ uvádí strategie. Některé kroky Pekingu nicméně zvyšují napětí v asijsko-pacifické oblasti. „Například nároky na téměř celé Jihočínské moře jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ konstatuje dokument.

, natoaktual.cz

Video