Kostra tarbosaura bataara, kterou chtějí USA navrátit zpět do Mongolska.

Kostra tarbosaura bataara, kterou chtějí USA navrátit zpět do Mongolska. | foto: AP

Američané chtějí vrátit kostru dinosaura z aukce do „rodného“ Mongolska

  • 6
Americký prokurátor chce vrátit do Mongolska přes 70 milionů let starou kostru dinosaura. Pozůstatky Tarbosaura bataara se do Spojených států dostaly přes Velkou Británii. Z Mongolska je někdo vyvezl přesto, že to tamní zákony zakazují.

"Ostatky dinosaurů mají pro obyvatele Mongolska obrovskou kulturní a historickou důležitost," řekl deníku The Times prokurátor jižního okrsku New Yorku Preet Bharara. Právě on se snaží zajistit navrácení kosterních pozůstatků dávného ještěra do Mongolska.

Bharara chce napravit křivdu, která se udála asi před měsícem. Ačkoliv byl na jakékoliv nakládání s kostrou "bratrance" většího Tyranosaura rexe vydán soudní zákaz, byla v aukci vydražena za více než milion dolarů. Nyní je uskladněna v galerii Cadogan Tate Fine Art v newyorském Sunnyside.

Bharara nechal třemi paleontology vypracovat posudky, aby zjistil, odkud mohla fosílie pocházet. Podle nich pochází zkamenělé kosti téměř jistě z údolí Nemegt v mongolské části pouště Gobi. A právě v Mongolsku existuje od roku 1924 zákon zakazující vývoz zkamenělin, tyto památky chápe jako majetek státu.     

Cesta dinosaura z pouště Gobi do USA

Mongolský paleontolog Kišigjav Cogtbátar z tamní Akademie věd odhadl, že zmiňované zkamenělé ostatky tarbosaura byly vyhrabány ze země v poušti Gobi mezi lety 1995 a 2005.

Podle informací The Times získal v roce 2005 kostru nejmenovaný britský sběratel. Prehistorické fosílie skladoval poblíž svého domova v hrabství Dorset. Z Británie putovala zkamenělina do USA v květnu 2010 za 15 tisíc dolarů, tedy asi 300 tisíc korun. V prodejní dokumentaci byla nepravdivě uváděna jako země původu Velká Británie, Mongolsko nebylo vůbec zmíněno.

Kostra je 2,4 metru vysoká a 7,3 metru dlouhá. Podle CNN má hodnotu mezi 900 tisíci až 1,5 milionem dolarů (v přepočtu 18 až 30 milionů korun).

Mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž po zjištění, že kostra tarbosaura je k mání v katalogu aukční síně Heritage Auctions, naléhal na soud v Texasu, aby zakázal jakékoliv nakládání se zkamenělinou. V texaském Houstonu je totiž oficiální sídlo Heritage Auctions, ačkoliv samotná aukce byla v New Yorku.

Soudní zákaz prodeje aukci nezabránil

Elbegdordž nakonec získal od texaského soudce Carlose Cortéze příkaz k pozastavení plánovaného prodeje, vzácný prehistorický artefakt však byl přesto vydražen za více než milion dolarů.

Jim Halperin ze společnosti Heritage Auctions se snaží obchod obhájit. "Poskytovatel koupil fosílie v dobré víře, poté obětoval rok života a značné náklady na identifikování, restaurování, sestavování a preparování toho, co bylo předtím mnohem méně cenným souborem neposkládaných kostí. Upřímně věříme, že výsledek bude spravedlivý pro všechny strany," řekl Halperin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue