Prezident Bush na předvolebním mítinku republikánů v Dallasu. (6. listopadu 2006)

Prezident Bush na předvolebním mítinku republikánů v Dallasu. (6. listopadu 2006) | foto: Reuters

USA volí, demokraté zkusí ovládnout Kongres

  • 485
Ve Spojených státech začaly v poledne našeho času kongresové volby, v nichž mají opoziční demokraté šanci převzít kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů i Senátem. První volební místnosti se otevřely na východním pobřeží, postupně se budou připojovat státy v dalších časových pásmech.

Poslední místnosti se uzavřou zítra v šest hodin ráno SEČ na Aljašce. Výsledky se očekávají během ranních a dopoledních hodin, v případě těsných výsledků však může přepočítávání hlasů trvat podstatně déle.

Náskok se ztenčil
Předvolební průzkumy dlouhodobě favorizovaly demokraty. Republikánům se však těsně před hlasováním dařilo náskok soupeřů postupně stahovat.

Renomovaný Pew Institut v pondělí zveřejnil průzkum, podle něhož demokratům klesla popularita z 50 procent na 47, zatímco republikánům se vyhoupla z 39 procent na 43.

Obdobný trend se odrážel i v průzkumu provedeném o víkendu pro Washington Post a ABC News. Demokraté v něm vedli jen o šest procentních příček. Bude se tedy nakonec v USA konat dlouho očekávané politické zemětřesení?

Saddám a Kerry přišli vhod
Američané se vydají k volebním urnám, aby rozhodli, jestli má strana prezidenta George W. Bushe nadále ovládat oba zákonodárné sbory ve Washingtonu - stočlenný Senát a Sněmovnu reprezentantů, v níž zasedá 435 kongresmanů.

Aby se poměr sil změnil, museli by demokrati ke svým stávajícím mandátům navíc získat patnáct křesel ve Sněmovně a šest v Senátu.

Až do víkendu to vypadalo, že toho hravě dosáhnou. Až dvacet sněmovních křesel, dosud držených republikány, jim mělo padnout v plén. Slibně, i když o fous méně samozřejmě se rýsovalo dobytí většiny v Senátu. - více zde

Republikánští kongresmani uvázli v sexuálních skandálech, přiznávali se ke korupci, policie je vyšetřuje kvůli finančním machinacím.

Navíc tu je hluboká nespokojenost Američanů s Bushem, lépe řečeno s válkou v Iráku, kde už takřka tři tisíce amerických vojáků přišlo o život a krveprolití nebere konce. - více zde

Podle pondělního průzkumu CNN Bushovo působení schvaluje jen 35 procent Američanů, o čtyři procenta méně než před dvěma týdny.

Demokraté si už mnuli ruce, jak mu zhatí daňovou reformu, zablokují nový pokus o předělání penzijního systému a jak budou dělat drahoty při schvalování výdajů na války v Iráku a Afghánistánu.

Jenže na kolena sražený slon - slon je symbolem republikánů - se má v posledních dnech překvapivě k životu. Washington Post citoval volební stratégy republikánů, kteří zvrat v trendech přičítají vynesení trestu nad Saddámem Husajnem a příznivým ekonomickým ukazatelům. Ceny pohonných hmot hodně v poslední době poklesly. - více zde

Svou roli tu sehrálo i prohlášení senátora Johna Kerryho před studenty minulý týden, že "kdo se neučí, skončí v Iráku". Takže naši vojáci jsou tupci a nevzdělanci? tázali se republikáni. Kerry se za výrok omluvil až dlouho poté, co celá věc začala vévodit zpravodajství. - více zde

Obě strany vyvinuly v posledních hodinách velkou snahu, aby oslovily nerozhodné voliče. Jak je v Americe zvykem, dobrovolníci volali lidem domů a vysvětlovali, proč mají hlasovat tak či onak.

Přetížené telefony
Washington Post napsal, že aktivisté z levicového serveru MoveOn.org v neděli vytočili čísla asi 800 tisíc lidí. Dalších 1,2 milionu voličů hodlali oslovit během pondělí a úterý.

Ale republikáni též nelenili. Třeba v Montaně kontaktovali asi každého desátého voliče, zatímco demokraté jen každého dvacátého.

Bush sám v posledních dnech procestoval deset států, aby při mítincích podpořil jednotlivé kandidáty.
V kansaské Topece volal: "Jděte volit. Řekněte také sousedům a kamarádům, ať jdou volit." V pondělí večer pak vzkázal spoluobčanům: Jděte volit republikány, protože naše země je ve válce.

Také mnozí kněží a pastoři v neděli při kázáních vyzývali lidi, ať volby neignorují. Nakonec jde o lokální věci. Celkem v 37 státech se například současně konají referenda o tom, jestli povolit sňatky homosexuálních párů. Církve to považují za znevážení manželství.

Menší zájem voličů
Kongresové volby se tradičně potýkají s menší účastí než ty prezidentské: hlas odevzdává jen asi 40 procent oprávněných voličů.

Právě ti, kteří obvykle volit nechodí, ale nakonec se přece jen odhodlají to udělat, mohou vše rozhodnout - tak či onak. Výsledek bude jasný ve středu ráno evropského času.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video