USA v nové rezoluci ustoupily

  • 28
Spojené státy předložily už třetí návrh rezoluce na zrušení hospodářských sankcí proti Iráku. Oproti předchozím zněním ale slevily ze svých požadavků. Jsou ochotny přiznat zvláštnímu zástupci OSN nezávislou správní pravomoc v Iráku. Nejsou také proti prodloužení programu výměny ropy za potraviny.

Spojené státy předložily upravený návrh rezoluce v pondělí spolu s Británií patnácti členským státům Rady bezpečnosti OSN.

Už třetí americký návrh nadále ponechává kontrolu nad využíváním irácké ropy USA a Británii až do ustavení mezinárodně uznávané vlády, ale také otevírá dveře možnému návratu zbrojních inspektorů OSN do Iráku - i když ne v blízké budoucnosti.

Americký velvyslanec při OSN John Negroponte před zasedáním Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že Washington chce předložit návrh k hlasování ve středu a mít ho schválený do konce týdne. Naznačil, že nynější úpravy jsou nejzazším bodem, kam mohou Spojené státy zajít.

"Šli jsme tak daleko, jak jsme mohli, abychom vyšli vstříc obavám vyjádřeným dalšími delegacemi," řekl.

USA chtějí zůstat okupanty
Upravený návrh rezoluce rovněž stanoví, že Spojené státy si podrží roli okupační mocnosti do ustavení nové irácké vlády. V původním znění rezoluce navrhovala roční okupační mandát s možností prodloužení, pokud RB OSN nerozhodne jinak.

Kritici tohoto bodu upozorňovali, že Spojené státy mají v radě právo veta a mohly by jakýkoli pokus o ukončení okupačního mandátu vetovat.

Rezoluce stále poskytuje USA a Británii správu nad užíváním ropných příjmů na obnovu Iráku. Podle diplomatů návrh umožňuje oběma zemím rozhodovat, kolik ropy bude Irák prodávat, za jakou cenu a které společnosti ji budou kupovat.

Program ropa za potraviny, na němž jsou závislé dvě třetiny Iráčanů, bude postupně zrušen do šesti měsíců a ne do původně navrhovaných čtyř. Tento krok vychází vstříc obavám, aby na příliš rychlé zrušení programu nedoplatili Iráčané a také umožňuje Rusku a Francii ukončit své kontrakty v rámci tohoto programu.

Osud rezoluce je nejasný
Zatím není jasné, zda se kritici amerického postupu spokojí s navrhovanou rolí OSN v Iráku. Výhrady vyjadřují Francie a Rusko, ale ani jeden z obou států, které se spolu s Německem stavěly proti americké intervenci v Iráku, nenaznačil, že bude návrh rezoluce vetovat.

Francouzský prezident Jacques Chirac v pondělí naznačil, že Paříž by se mohla zdržet hlasování.

Podle diplomatů však chtějí USA a Británie pro rezoluci co nejširší podporu. "Chceme získat hlasy všech 15 členů rady," řekl už ve čtvrtek americký ministr zahraničí Colin Powell.

Návrh dává šanci inspektorům
Ve snaze získat hlasy všech členů rady Washington v novém návrhu nejen dává příštímu zástupci OSN v Iráku roli v politickém procesu nezávislou na okupačních mocnostech, ale nevylučuje ani návrat zbrojních inspektorů OSN.

Nejde však o bezprostřední návrat, text jen umožňuje radě se k této otázce vrátit později. Nynější rezoluce OSN požadují, aby před zrušením sankcí inspektoři potvrdili, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení.

USA zdůvodňovaly invazi do Iráku potřebou zničit hrozbu plynoucí z jeho zbraní hromadného ničení. Žádné takové zbraně se dosud nenašly a Washington zatím inspektorům návrat do Iráku neumožnil.

"Nyní rozhodně není doba k návratu inspektorů," potvrdil v pondělí mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Rozhodnutí o jejich případném návratu podle něj brzy nepadne. "Koaliční jednotky mají nejlepší možnosti dělat tuto práci a také v ní pokračují," dodal.

Dále čtěte:
Zrušení iráckých sankcí budí rozpaky

,

Video