USA uvolnily expertům OSN fakta o Iráku

  • 49
Špatné počasí v Iráku zpomalilo zbrojní inspekce. Šéfové expertů OSN si pochvalují spolupráci Bagdádu i přesto, že má stále silnější výhrady k pátrání. Inspektoři navíc začali dostávat od USA informace o iráckých zbrojních programech. Američané pokračují v přípravách na možný brzký úder proti režimu Saddámu Husajnu. Londýn popřel, že tlačí USA k odložení úderu až na podzim.

Velká Británie tlačí na USA, aby odložily případnou válku proti Iráku o několik měsíců, nejlépe na podzim, tvrdí list The Daily Telegraph. Londýn chce dát inspektorům OSN víc času na hledání důkazů, že Bagdád porušuje své povinnosti v otázce odzbrojení.

Britští ministři a další vysocí představitelé se podle pravicového deníku domnívají, že dosud neexistuje žádné právoplatné zdůvodnění vojenské operace proti Iráku, přestože Spojené státy a Británie rozmísťují jednotky v Zálivu.

Britský ministr zahraničí Jack Straw navíc zdůraznil, že mise zbrojních inspektorů nebyla ze strany OSN nijak časově vymezena. Podle diplomatů je také větší šance získat podporu pro útok až po předložení nezvratných důkazů o porušení odzbrojovacích podmínek.

Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira však označil informaci deníku za zcela nepravdivou. "Jasně víme, že prohlášení Sadáma Husajna k jeho zbraním hromadného ničení jsou lživá," uvedl mluvčí k očekávanému vyhodnocení irácké zprávy, které je označováno za zlomový okamžik pro další postup vůči Iráku.

Pokračují inspekce i přesuny vojsk
I přes neustálá prohlášení o nutnosti vyjednávání a opatrnosti míří do Perského zálivu vojenské jednotky z obou zemí. Do Kuvajtu dorazily další americké posily, aby se zúčastnily několika cvičení v blízkosti iráckých hranic.

V práci pokračují také inspektoři OSN, které ovšem brzdí nepříznivé povětrnostní podmínky v severozápadním Iráku. Vrtulníky s experty OSN se proto musely krátce po startu vrátit na bagdádskou základnu.

Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN (MAAE) a Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC) poté navštívili v terénních vozech několik vytipovaných objektů v Bagdádu a okolí.

Irák si stěžuje a chce vidět důkazy
Šéf UNMOVIC Hans Blix a ředitel MAAE Muhammad Baradej si pochvalují dobrou spolupráci s Iráčany. Z Bagdádu však zaznívají výhrady. "Budeme si stěžovat šéfinspektorům, že experti kladli ve vojenských objektech neopodstatněné otázky," prohlásil Husajnův poradce Amir Saadí.

Irácký prezident i vicepremiér Tárik Azíz nedávno obvinili inspektory, že se nevěnují jen hledání údajných zbraní hromadného ničení v duchu rezoluce OSN, ale především špionážní činnosti a to tak, že získávají informace o konvenčních iráckých zbraních. Blix a Baradej obvinění popřeli.

Bagdád také označil za lži tvrzení Washingtonu a Londýna, že mají informace o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. Vyzval obě země, aby údajné důkazy zveřejnily. "Kdyby takové informace měly, neváhaly by s jejich předáním inspektorům, jen aby už přivedly Irák do nesnází," míní irácký vládní deník As-Saura (Revoluce).

USA už poskytují informace expertům
Americký ministr zahraničí Colin Powell však tvrdí, že USA už začaly poskytovat inspektorům informace o iráckých zbrojních programech. Experti OSN si v prosinci postěžovali, že Washington a Londýn poskytují důležitá fakta jen velmi neochotně.

"V posledních dnech obdrželi inspektoři v Iráku významné informace, které jim mají umožnit být agresivnější a přesnější při vyhledávání zakázaných zbraní hromadného ničení v Iráku," řekl Powell listu Washington Post.

Podle ministra zadržují USA jen fakta získaná od "ultratajných" zdrojů. "Způsob, jakým tyto informace získáváme, je natolik tajný, že v případě jejich špatného použití bychom přišli o zdroj," vysvětlil šéf americké diplomacie.

Inspektoři OSN opouštějí továrnu Al-Milad ve městě Yousefiyah, ležícím 20 kilometrů od Bagdádu. Experti původně plánovali letecké inspekce, ale kvůli špatnému počasí museli pozměnit plán. (9. ledna 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue