USA uvažují o dvou válkách najednou

  • 59
Šokující přiznání komunistické Severní Koreje, že tajně vyvíjí jaderné zbraně, znovu v USA oživilo diskuse o tom, jak vést a vyhrát dva velké vojenské konflikty najednou. Aktuálně myšleno s Irákem a právě Severní Koreou.

Přestože americký prezident George Bush dal zřetelně najevo, že si přeje diplomatické řešení problému se severokorejským jaderným programem, chce být připraven i na hypotetickou situaci, že by Amerika musela vést obě války současně. Pentagon proto oprášil staré plány a aktualizuje je podle momentálních potřeb, byť to samozřejmě neznamená, že by zmíněné války byly na spadnutí.

"V současné době hovoříme s veliteli o válečných plánech a zvažujeme naše možnosti," odpověděl agentuře Reuters admirál amerického námořnictva Stanley Szemborski na dotaz o případném simultánním konfliktu s Irákem a KLDR. Podle něj se o těchto otázkách začalo diskutovat již před několika měsíci.

Je zřejmé, že Spojené státy dělají ve svých strategických úvahách mezi Irákem a Severní Koreou přece jen rozdíl, i když Bush zařadil oba státy do své osy zla. Obě totalitní země usilují o získání zbraní hromadného ničení, a představují tedy podle USA hrozbu světu.

Irák však zjevně dostal ve válečných plánech Washingtonu přednost. Někteří pozorovatelé spekulují, že je to proto, že sedí na ropném bohatství a nemá tak mocné "ochránce" jako KLDR v Číně a také v Rusku.

Naznačilo to i včerejší vyjádření Scotta McClellana, mluvčího prezidenta Bushe, na adresu KLDR: "Je jasné, že v Severní Koreji panuje represivní režim, který vyhladověl obyvatelstvo, ale jde o jiné regiony a jiné okolnosti."

Je tedy na místě se ptát, jak mohou Spojené státy reagovat na zjištění, že Severní Korea vyrábí, či dokonce už vlastní jaderné pumy.

V minulosti zkusily ve vztahu s KLDR snad všechno - hrozily válkou, zavedly sankce, pak je odvolaly a nabídly značnou finanční a potravinou pomoc. Nic pořádně nefungovalo.

Co tedy může Washington dělat, když se tajnůstkářský a nevyzpytatelný stalinistický režim chlubí, že vyvíjí atomové pumy a disponuje prý i "jinou, silnější zbraní"?

Možností je celá škála, ale efektivních málo, většinu ostatně už Američané vyzkoušeli. Natvrdo řečeno, jedinou jistotou by byla vojenská akce.

Když se ve čtvrtek tázali ministra zahraničí Colina Powella, zda by USA měly užít sílu, odpověděl: "Teď nic takového neplánujeme." Pochopitelně. Američané mají plné ruce Iráku a globálního tažení proti terorismu.

"Realisticky vzato, jednostranné užití síly proti Severní Koreji by nyní bylo extrémně obtížné, pokud ne přímo nemožné," řekl včera agentuře AP expert na KLDR Daniel Pinkston.

Pchjongjang má dva miliony mužů ve zbrani, rakety a možná i jadernou zbraň.
Proto USA téměř jistě vsadí na diplomacii. Zda v této oblasti přijdou s něčím novým, to ukáže už blízká budoucnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video