USA utahují smyčku kolem Iráku

  • 125
Nějaká forma vojenského zásahu USA a jejich spojenců proti Iráku se sice pomalu, ale zřejmě nezadržitelně přibližuje. Den po dni přibývá náznaků, které nasvědčují tomu, že Amerika se nechce s existencí režimu Saddáma Husajna smířit podobně, jako se nesmířila s vládou Talibanu v Afghánistánu.

Zahájení akce ke svržení iráckého diktátora sice zatím není otázkou týdnů, ale podle odhadů některých amerických vojenských expertů může úder přijít náhle a nebude zdaleka vyžadovat takové sáhodlouhé přípravy, které předcházely americkému úderu na Irák v roce 1991.

Podle zpráv z Washingtonu se zatím prezident George Bush přiklání k tajným akcím, pokud však nebudou úspěšné a on vydá rozkaz k útoku, budou USA schopny vést rychlý úder na Irák s 50 tisíci vojáky, které bleskově přesunou leteckým mostem na kuvajtskou hranici během jediného týdne. A to včetně těžké vojenské techniky - tanků a obrněných vozů, které by do oblasti dopravily americké námořní lodě Hormuzským průlivem.

"Může nastat situace, kdy se v pondělí ukáže, že by mohla vypuknout válka, v pátek už budou jednotky v Kuvajtu a příští čtvrtek už budou dobývat Bagdád," řekl americký analytik John Pike agentuře AP.

Saddám Husajn by tak dostal jen několik dní na přípravu obrany a USA by nemusely žádat země jako Saúdská Arábie nebo Jordánsko o poskytnutí vojenských základen pro útok. Hlavním rizikem takové akce by pak podle expertů bylo nebezpečí, že Saddám odpoví útoky svých raket, které by mohly nést hlavice s chemickými či biologickými zbraněmi, proti americkým vojákům a také Izraeli.

O tom, že to dnes kolem Iráku vře, není pochyb. Zde je několik příkladů z posledních dní. George Bush nevynechá jedinou příležitost, aby nenapadl Irák a neoznačil ho za zločinný režim. V pondělí veřejně vyzval, aby byl Saddám svržen pomocí všech prostředků.

Británie oznámila, že stáhne na 2500 svých vojáků z Kosova podle britských analytiků by právě oni mohli být jádrem britského kontingentu proti Iráku. Británie už podle britského tisku slíbila přispět svými speciálními jednotkami. Vysocí bývalí iráčtí důstojníci jednali o podobě budoucího iráckého režimu s oborníky amerického ministerstva zahraničí, včera pak začala o tomtéž rokovat v Londýně.

Amerika potřebuje, aby ji Irák vyprovokoval

Masivní invazi proti Iráku lze ospravedlnit doma i ve světě a poté uskutečnit jen tehdy, pokud se režim Saddáma Husajna dopustí hrubé provokace, například útoku proti sousednímu státu, rozmístění nukleárních zbraní nebo zásahu proti menšině ve vlastní zemi.

Podle deníku USA Today se nejvyšší prezidentovi poradci shodli na tom, že rozsáhlou invazi, která počítá s účastí 300 tisíc vojáků, lze politicky stěží ospravedlnit doma i navenek pouze třenicemi o to, zda Irák vyvíjí zbraně hromadného ničení.

Deník dodal, že tento závěr zvýšil laťku pro uskutečnění útoku, ale v žádném případě to neznamená, že se Bush plánu na Husajnovo svržení vzdal. Ministr obrany Donald Rumsfeld tvrdí, že USA již nepotřebují k úderu žádné další ospravedlnění, protože Charta OSN umožňuje preventivní akci proti hrozícímu nebezpečí.                
Vlastimil Milý, ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video