Satelitní snímek podle USA zachycuje rozmístění ruského dělostřelectva poblíž...

Satelitní snímek podle USA zachycuje rozmístění ruského dělostřelectva poblíž města Debalceve | foto: US State Department

Naše satelity odhalily u Debalceve ruská děla, oznámil Washington

  • 2600
Na obléhání města Debalceve, kde má být v obklíčení až 6 tisíc ukrajinských vojáků, se podle amerického ministerstva zahraničí podílejí i ruské jednotky s těžkou technikou. Američané o víkendu zveřejnili několik satelitních snímků, které tomu mají nasvědčovat.

Spojené státy o víkendu upozornily, že s blokádou a ostřelováním města mají separatistům přímo pomáhat ruské jednotky.

„Ruská armáda nasadila velké množství dělostřeleckých a raketových systémů k ostřelování ukrajinských pozic u Debalceve. Jsme si jisti, že jde ruskou armádu, ne separatistické systémy. Ruská armáda nasadila u Debalceve rovněž systémy protivzdušné obrany,“ prohlásila mluvčí americké diplomacie Jen Psaki.

Americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt posléze zveřejnil tři satelitní snímky, které tomu mají nasvědčovat. „Separatisté nyní disponují větší bojovou sílou v podobě více tanků, obrněných vozidel a těžkých dělostřeleckých a raketových systémů, než mají některé členské státy NATO a evropské země,“ uvedl.

Jeden ze snímků podle něj zachycuje řadu těžkých tažných děl a samohybné houfnice severovýchodně od města. Na dalším jsou systémy protivzdušné obrany a na třetím známky po nasazení ruských raketometů.

Znepokojení z koncentrace těžké techniky vyjádřil také vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. „To je v rozporu s duchem dohody, která vyzývá k maximální zdrženlivosti všemi stranami před nedělním příměřím,“ konstatoval Breedlove.

Příměří se otřásá

V Debalceve se bojuje víc než předtím

Z Debalceve, které je strategickým železničním uzlem, jsou i přes uzavřené příměří hlášeny těžké boje. Město podle separatistů leží uvnitř povstaleckého území a dohoda o klidu zbraní se na město prý nevztahuje.

Posádka ukrajinské armády se měla podle plánu stáhnout, město je však obklíčeno a ostřelováno. Do Debalceve se v neděli marně pokoušel proniknout tým evropských pozorovatelů, kterému nakonec cestu přehradily vzbouřenecké oddíly.

Britové poslali obrněnce, Kanada nabídla satelity

Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že na Ukrajinu dorazila první zásilka obrněných vozidel, které Londýn Kyjevu slíbil dodat už v roce 2013. Tedy před vypuknutím současného konfliktu na Ukrajině. Dvacítka odzbrojených a vyřazených kolových transportérů Saxon pochází z armádních skladů a do země je dodala soukromá společnost.

Krize na Ukrajině

Ukrajinská tisková agentura oznámila, že zásilka dalších 55 je očekávána v dalších týdnech. „Ministerstvo zahraničí dalo jasně najevo, že naší politikou od počátku krize je dodávat ukrajinským ozbrojeným silám pouze nesmrtící pomoc,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.

Na informace o dodávce vozidel zareagovalo i Rusko. Vicepremiér Dmitrij Rogozin na svém twitterovém účtu posměšně obchod komentoval slovy, že „ukrajinské ozbrojené síly byly posíleny britskými obrněnými vozidly z muzea 1. světové války“.

Pomoc ukrajinské vládě nově přislíbila Kanada. Ukrajinské armádě má poskytovat satelitní snímky území ovládaných proruskými separatisty. Dohoda o poskytování dat ze systému RADARSAT-2, řízeného Kanadskou vesmírnou agenturou, by měla být uzavřena v horizontu několika týdnů.

Kyjev by tak podle kanadských médií získal prostřednictvím snímků s vysoký rozlišením detailní přehled o tom, jaká technika překročila hranice s Ruskem a kam míří a mohl by včas přijmout strategická obranná opatření.

Situace na východě Ukrajiny po vyhlášení únorového příměří.
, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue