USA tlačí Blízký východ k míru

  • 1
Představitelé izraelských a palestinských bezpečnostních sil začali jednat s šéfem americké CIA Georgem Tenetem v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Schůzka, jejímž cílem má být konsolidace křehkého příměří, je první tohoto druhu od krvavého sebevražedného útoku před diskotékou v Tel Avivu, při němž minulý týden zahynulo kromě palestinského útočníka dvacet Izraelců.

Tenete, vrať se domů, skandovali Palestinci
V Ramalláhu mezitím proběhla demonstrace islámského hnutí Hamas, na níž Palestinci bouřlivě protestovali proti snahám americké diplomacie konflikt urovnat. Sešlo se zde zhruba dva tisíce Palestinců. Pálili americkou vlajku, Tenetův portrét i papírový model osudné diskotéky v Tel Avivu. Tenetovi vzkázali prostřednictvím transparentu: "Tenete, vrať se domů!"

Menší demonstrace proběhla i v Nábulusu. "Tento muž a příslušná (americká) vláda se snaží přeměnit naši bitvu proti sionistickým okupantům na bitvu, v níž proti sobě stanou Palestinci a Palestinci. Pokouší se poštvat naše palestinské bratry v samosprávě proti vlastním lidem. Ale to se mu nepodaří," prohlásil Abdal Azíz Rantisí, jeden z vůdců Hamasu. Hnutí podle něho hodlá i nadále pokračovat v útocích proti Izraeli.

Palestinský předák Jásir Arafat trvá na tom, že všechny frakce účastnící se intifády jsou odhodlány příměří dodržet.

Intifáda si dosud vyžádala životy 450 Palestinců, 110
Izraelců a 13 izraelských Arabů.

Navzdory příměří pokračují i nadále incidenty a pomalu se opět stupňují. Bez obětí zůstalo minometné ostřelování židovské osady Gadid v pásmu Gazy i další srážky na hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem.

První jednání proběhla ve čtvrtek
Páteční schůzka a obnovení kontaktů je výsledkem separátních čtvrtečních jednání George Teneta s izraelským premiérem Arielem Šaronem s palestinským předákem Jásirem Arafatem. Tenet se snaží přimět obě strany k dodržení příměří, které Arafat vyhlásil v sobotu a Šaron 22. května.

Palestinská strana tvrdí, že příměří bude dodrženo, zruší-li Izrael blokádu západního břehu a pásma Gazy, otevře-li mezinárodní palestinské letiště a přestane-li směšovat bezpečnostní a politické otázky.

"Všichni Palestinci ztratili víru v mírový kompromis s Izraelem. Všichni, a nejen Hamas, jsou odhodláni bojovat proti okupaci. Kdokoli, kdo obsadí Palestinu, je zločinec a agresor, a tudíž je oprávněný cíl (útoku)," prohlásil Rantisí.

Rozporů je více než dost
Izrael se netají tím, že se páteční bezpečnostní schůzky v Ramalláhu zúčastní bez velkých iluzí.

Ministr obrany Benjamin ben Eliezer řekl, že nejradikálnější palestinské skupiny Hamas a Islámský džihád plánují další protiizraelské atentáty a že palestinská samospráva se tomu nesnaží nijak zabránit.

Židovský stát samosprávu požádal, aby 34 největších radikálů zatkla. Palestinské vedení to odmítlo s tím, že policie nikdy nepřistoupí na svévolné zatýkání.

PALESTINSKÉ SRDCE ZACHRÁNILO ŽIDA


Je naděje izraelsko-palestinského konfliktu v podobných činech?

Celé čtyři měsíce visel život Izraelce Jigala Cohena, šestatřicetiletého otce dvou dětí, na vlásku. Nyní bude díky novému srdci moci odejít z nemocnice a normálně žít. Orgán mu poskytl Palestinec Mazen Džulani. "Je mi teď mnohem líp. Těším se domů," tvrdí několik dní po operaci Cohen, který je již pryč z jednotky intenzivní péče. Podle chirurga Jacoba Laveeho by měl být do týdne z kliniky propuštěn.

Rodina zabitého muže se rozhodla srdce poskytnout i přesto, že podle nich palestinského lékárníka, po němž zůstaly tři děti, zastřelil v kavárně židovský osadník. (Podle izraelské policie ale za jeho smrt může Palestinec.)

Záchrana života je důležitější než náboženství
Džulaniho otec Loftí, řekl, že se rozhodli dát synovy orgány na záchranu života - ať židovského, muslimského nebo křesťanského. Muži, který podnikl šedesátikilometrovou cestu do nemocnice Tel Hašomer, aby viděl, jak se Izraelci po zákroku vede, nevadí ani to, že s ním nesouhlasí část jeho vlastní rodiny. Humanitární čin mu naopak odsouhlasili místní muslimští duchovní.

"Je to vznešený čin, který nás velmi dojal. Byli jsme velmi překvapeni, když jsme zjistili totožnost dárce," řekl Cohenův otec David. "Je to dojemné zejména v těchto dnech, kdy jsou vztahy tak napjaté a tato ušlechtilá rodina přichází a učí nás, že je možné dělat věci jinak." Jde o první případ takové transplantace od začátku protiizraelského povstání Palestinců, které začalo loni v září.

Operatér: Všichni jsme stejní, konflikty jsou zbytečné
Operatér Lavee říká: "Je to velmi výjimečné. Kdybyste mi tvrdili, že je to téma hollywoodského filmu, řekl bych, že se tomu nedá věřit. Když jsem operoval, abych zachránil Cohena srdcem palestinského muže, na vedlejším sále zrovna umíral mladý Izraelec, který byl obětí telavivského atentátu," říká chirurg. "Když jste uprostřed transplantační operace, nemyslíte na to, ale o chvilku později vás napadne, že držíte v jedné ruce srdce palestinského Araba a v druhé ruce srdce Žida," vysvětluje Lavie. "Usmějete se, protože vidíte, že uvnitř jsme přesně stejní a že všechny konflikty jsou naprosto zbytečné," dodal lékař.

Palestinec drží v jedné ruce pistol a v druhé ruce Korán na demonstraci v Nábululsu na západním břehu Jordánu. Protestuje proti návštěvě amerických diplomatů v regionu. (8. června 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video