Afghánský voják prohledává místo masakru v okrese Pandžvaj (12. března 2012)

Afghánský voják prohledává místo masakru v okrese Pandžvaj (12. března 2012) | foto: AP

USA tají jméno šíleného střelce z Afghánistánu, převezly ho do Kuvajtu

  • 187
USA učinily krok k tomu, aby byl voják, který nedávno postřílel 16 tamějších civilistů včetně žen a dětí, souzen mimo zemi pod Hindúkušem. Přes protesty afghánských úřadů Američané muže převezli do Kuvajtu a dál tají jeho jméno. Afghánský prezident už kvůli incidentu vyzval jednotky pod velením NATO ke stažení ze všech afghánských vesnic.

Vojákův odjezd z Afghánistánu, kde sloužil v okrese Pandžvaj, podle amerických činitelů soud v Afghánistánu nevylučuje. To by však bylo neobvyklé. Podle smlouvy Kábulu s NATO jsou všichni zahraniční vojáci za případné zločiny souzeni ve svých domovských zemích.

Masakr za úsvitu

Střelec v neděli před úsvitem opustil základnu a postřílel ve třech různých domech v okrese Pandžvaj 16 civilistů, mezi nimi devět dětí a tři ženy. Jejich těla spálil. Podle některých informací místních vesničanů za útokem stála skupina několika vojáků, ale americké zdroje tuto verzi incidentu popírají.

Jméno šíleného střelce americká armáda dosud neoznámila, což experti označují za krajně neobvyklé.

Důvodem je patrně obava o bezpečí jeho příbuzných. O vojákovi se ví jen to, že je mu 38 let, je otcem dvou dětí a třikrát působil v bojových misích v Iráku. Jeho stálá vojenská posádka je umístěna ve státě Washington.

Dosud byl zadržován v jihoafghánském Kandaháru. Převoz do Kuvajtu se uskutečnil po "právní poradě", uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Zdůvodnil to tím, že v Afghánistánu nejsou k dispozici "příslušné vězeňské prostory".

O konání soudu v letitými válkami rozdrásaném Afghánistánu pochybují i američtí právníci. Soud ve své zemi přitom požadovali afghánští poslanci, mimo jiné i kvůli nezbytnému výslechu svědků. Vojákovi hrozí trest smrti.

Komentář Milana Vodičky

Afghánistán ukazuje, jak se porážíme sami

Případ je důležitý proto, že válečné tažení v Afghánistánu uvázlo na mrtvém bodě. Tamější povstalci sílí a postřílení žen a dětí rozhodně západním vojákům prestiž a důvěryhodnost nepřidá, byť bylo excesem jednotlivce.

Pokud navíc bude souzen mimo Afghánistán a nedostane trest smrti, řada Afghánců si to může vyložit tak, že Amerika kryje vraha nevinných lidí.

Amerika naši žádost ignorovala, zlobí se afghánský poslanec

Přiletěl ministr a z překladatele se stal atentátník

Zlobu Afghánců ilustruje i pokus o atentát během příletu amerického ministra obrany Leona Panetty. Útočník, překladatel pracující pro zahraniční jednotky, ukradl ve středu nákladní auto a pokusil se vrazit do skupiny vojáků na letišti. S autem havaroval, to se vzňalo a následkům popálenin podlehl.

Předtím vyvolalo vztek Afghánců spálení většího množství výtisků koránu při úklidu na americké základně Bagrám u Kábulu. Taliban varoval, že se za krutosti na civilistech pomstí, a pohrozil stínáním amerického personálu v zemi.

Této možnosti nasvědčuje i rozhořčení afghánských poslanců. Jeden z nich vyzval vládu, aby nepodepisovala dohodu o strategickém partnerství s USA, dokud nebude muž postaven před afghánský soud.

"Bylo požadavkem rodin mučedníků tohoto incidentu, obyvatel Kandaháru a všech obyvatel Afghánistánu soudit ho při veřejném procesu v Afghánistánu," řekl kandahárský zákonodárce Muhammad Naím Lalaí Hamídzáí, který je členem parlamentní komise vyšetřující zmíněný masakr.

Jeho kolega Abdul Chalík Balakarzáí prohlásil, že by vláda neměla podepsat výše zmíněnou dohodu s USA. "Kdyby se soud konal v Afghánistánu, lidé by viděli, že Amerika nemá tohoto vojáka ráda a že ho chce potrestat. Amerika ale, bohužel, náš požadavek ignorovala," řekl.

Hnutí Taliban oznámilo, že přerušuje předběžné rozhovory s Washingtonem o ukončení vleklého konfliktu. "Taliban se rozhodl pozastavit veškerá jednání s Američany konaná v Kataru, dokud Američané nevyjasní svůj postoj k příslušným znepokojujícím záležitostem a dokud neprokážou vůli plnit své sliby," uvádí se v komuniké Talibanu.

Odchod Američanů ze země žádalo během čtvrtka tisíc lidí na nenásilné demonstraci v provincii Zábul. Ta sousedí s Kandahárem, v němž voják na civilisty zaútočil. "Demonstranti provolávali protiamerická hesla a požadovali odchod amerických jednotek ze země," uvedl mluvčí místní policie.

Afghánský prezident už také požádal velení zahraničních vojsk, aby stáhla své jednotky ze všech afghánských vesnic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video