USA: Stopy vedou do Evropy

  • 7
Brusel - Od zpravodaje MF DNES - Leteckým úderům na Spojené státy předcházely dlouhé roky přípravných prací. Většina z nich byla údajně provedena v Evropě. "Vypadá to, že údery byly naplánovány v Německu," řekl nejmenovaný činitel amerických tajných služeb listu New York Times. Teprve před osmnácti měsíci zahájili teroristé přípravy i na americké půdě. Kontakty s Evropou tím však neskončily.

Nejenže se tam pachatelé atentátů vraceli na různé schůzky, ale právě německá policie zjistila telefonní hovor před atentátem, kde se mluví o "třiceti lidech cestujících k provedení operace". Vyšetřovatelé zatím mluvili o devatenácti atentátnících.

Německo nebylo jedinou základnou teroristů. Masivní podporu dostali i z dalších zemí EU, zejména z Británie a Francie. Po těchto zjištěních chtějí USA podle listu Der Spiegel zdvojnásobit počet vyšetřovatelů FBI v Evropě.

Dopisy pro povzbuzení psal Atta
Američtí vyšetřovatelé nalezli v zavazadlech teroristů několik kopií "dopisů pro povzbuzení", jež měly posílit pachatele na cestě ke smrti. Všechny prý pocházejí od Muhammada Atty ze Saúdské Arábie, který studoval v Hamburku.

Atta byl zřejmě jedním ze tří pilotů, kteří navedli unesená letadla na americké cíle a kteří žili delší dobu blízko sebe v Hamburku. Část amerických vyšetřovatelů soudí, že operace byla připravena při schůzkách atentátníků v tomto městě - odhaduje se, že to trvalo několik let.

Američané se nyní domnívají, že i když teroristé měli mnoho potíží, jejich operace byla přísně koordinována - usuzují tak z toho, že sedm z devatenácti pachatelů si udělalo řidičský průkaz na Floridě počátkem léta a třináct si koupilo lístky na sebevražedné lety během pěti dnů na konci srpna.

Koordinátorem úderů měl být podle těchto představ právě Atta: nejen kvůli svému dopisu, ale také proto, že nejvíc cestoval, nejčastěji se stěhoval a měl nejvíce kontaktů s ostatními pachateli.

Stopy vedou i do Británie
Atta však nebyl jedinou klíčovou postavou. V Británii byl nyní zadržen Zakarias Musáví, třiatřicetiletý Maročan s francouzským občanstvím, který prý léta žil z britských sociálních dávek. Podle britských listů je právě on tou osobou, u níž se sbíhaly nitky jak od pachatelů úderů na USA, tak od organizátorů atentátů, jejichž cílem se měly stát americké objekty v Evropě.

Musáví byl prý bin Ládinův "spáč" a přes něj šlo spojení na pět desítek členů Usámovy evropské buňky. Německá policie zjistila telefonní rozhovor mezi ním a jedním z atentátníků, který žil dlouho s Attou.

Musáví však nebyl jedinou "britskou spojkou" teroristů. Další byla zatčena v Dubaji. Byl to údajně Alžířan Džamel Beghal, podnikatel s bydlištěm v Británii, který právě letěl s falešnými doklady do Francie.

Beghal prošel bin Ládinovým výcvikem
Beghal prošel výcvikovým táborem Usámy bin Ládina a léta bez potíží verboval v Londýně síly pro islámské extremisty. Nebyl však členem bin Ládinovy skupiny - patřil k hnutí Takfir wal-Hidžra, pro něž jsou hodni smrti nejen křesťané či židé, ale i muslimové, pokud nesdílejí jejich názory.

Beghal údajně zajišťoval spojení na další teroristické sítě. Policie nyní tvrdí, že po návratu do Francie měl právě on dát povel k otevření "evropské fronty" teroristického tažení.

Cílem měla být i ambasáda USA v Paříži
Prvním cílem mělo být podle Francouzů velvyslanectví USA na pařížském Place de Concorde. Výbušniny, jež prý měly být použity při tomto útoku, byly zadrženy při razii v centru Bruselu. Bombu z nich měl vyrobit počítačový expert Kamil Daúdí, bydlící v Beghalově pařížském bytě, který byl nakonec zadržen v Británii.

Tam nyní před soudem stojí i alžírský pilot Lutfí Raisí. Prokurátorka Arwinda Sambi ho viní, že učil útočníky létat a že věděl, co jeho klienti zamýšlejí. Ještě v létě byl prý Raisí v USA a letěl stejnou linkou jako Hani Handžur, považovaný za pilota čtvrtého z unesených letadel. U Handžura bylo dosud zjištěno málo kontaktů na ostatní teroristy.

Pozornost se zaměřuje i na Španělsko
Stále více pozornosti se nyní zaměřuje i na Španělsko. Místní policie soudí, že země sloužila teroristům jako spojovací článek mezi Evropou a muslimským světem a že tudy přecházeli naverbovaní extremisté do táborů v Bosně a v Čečensku.

Američané nyní prošetřují údaje asi o 1500 Afričanech a Asiatech, kteří dostali bosenské občanství. V letech 1991-1995 totiž bojovala na straně tamních muslimů brigáda mudžáhidů, "božích bojovníků". Stopy po nich  vedou i do Chorvatska, bez jehož dokumentů se do Bosny nemohli dostat.

Teroristé potřebovali alespoň půl milionu dolarů
Teroristé museli odněkud získat peníze - i když se ještě krátce před atentátem hrdlili o výši pojistek a jiných poplatků za své byty v USA, potřebovali mít aspoň půl milionu dolarů.

Ty mohly přijít od Ládina. Možná je dostali přes britské nebo jiné evropské banky - ty po léta sloužily teroristům k přesunům peněz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video