USA souhlasí, že musí zlepšit ovzduší

  • 3
Americký prezident George Bush předložil návrh dobrovolného snižování emisí skleníkových plynů v závislosti na ekonomickém výkonu. Plán se objevil rok poté, co Bush odmítl ratifikovat Kjótský protokol, ve kterém se téměř všechny státy světa, včetně USA, zavázaly k povinnému snížení skleníkových plynů, odpovědných za oteplování ovzduší. Američané také chtějí omezit emise oxidů síry, dusíku a rtuti ze svých elektráren.

Oteplování ovzduší může způsobit klimatické změny s negativním dopadem na zemědělství a životní prostředí vůbec. USA jsou zdaleka největším výrobcem skleníkových plynů - produkují jich plných 30 procent. "Nový plán umožní snížení škodlivých emisí v příštích deseti letech o 18 procent," uvedl Bílý dům.

Před odjezdem na návštěvu Asie, která Bushe zavede do Číny, Japonska a Jižní Koreje, prezident navrhl pouze dobrovolné snižování škodlivých emisí, které má "zpomalit a později zastavit" jejich vypouštění do ovzduší, pokud "vědecké studie toto snižování ospravedlní".

Důležitou součástí Bushova návrhu, který ho odlišuje od Kjótského protokolu, je požadavek, aby se snižování škodlivých emisí vázalo na ekonomickou výkonnost. Podle této zásady by se množství škodlivin vypouštěných do ovzduší mělo poměřovat na jeden milion dolarů hrubého domácího produktu. Tato míra by se měla z nynějších 183 tun škodlivin na milion dolarů snížit k roku 2012 na 151 tun.

Princip "vázání emisí na HDP" má podle amerických představ zabránit trestání nejrozvinutějších zemí, protože Kjótský protokol údajně nejvíce nutí snižovat emise průmyslové země coby jejich největší producenty, zatímco zaostalé země by naopak své emise škodlivin mohly ještě zvyšovat. To je podle kritiků poněkud "jánošíkovské" pojetí, které bohatým bere a chudým jakoby dává, ve skutečnosti však příliš neprospěje ani jedné ze stran, natož pak ovzduší.

Průmyslové výrobce a spotřebitele energie chce Bush povzbudit k prokazování občanského ekologického cítění peněžními pobídkami, které mají dosáhnout výše 4,6 miliardy dolarů. Cílem peněžních pobídek je používání obnovitelných zdrojů energie.

Přístup ke snižování emisí v závislosti na ekonomickém výkonu je založený na tržní ekonomice. "Umožní dlouhodobě ustálit koncentraci skleníkových plynů v ovzduší a současně udržet ekonomický rozvoj potřebný k financování nejvhodnějších energetických struktur," uvedl Bílý dům.
 
V rámci souběžné americké iniciativy nazvané Čisté nebe sníží americké elektrárny emise oxidu siřičitého, který způsobuje kyselé deště, na 4,5 milionu tun ročně v roce 2010 a na tři miliony tun o osm let později. Nyní emise oxidu siřičitého činí 11 milionů tun.

Oxidy dusíku, které způsobují smog ve městech, budou podle plánu sníženy v roce 2008 na 2,1 milionu tun a v roce 2018 na 1,7 milionu tun. Emise rtuti budou sníženy z nynějších 48 tun ročně na 26 tun v roce 2010 a 15 tun v roce 2018.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video