Nejvyšší soud USA zrušil normu diskriminující svazky homosexuálů (ilustrační snímek).

Nejvyšší soud USA zrušil normu diskriminující svazky homosexuálů (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Manželé nemusí být muž a žena, rozhodl soud v USA. Homosexuálové slaví

  • 216
Nejvyšší americký soud zrušil část zákona na ochranu manželství, který definoval manželství pouze jako svazek muže a ženy. Norma tak upírala párům stejného pohlaví právo požívat státní podporu, a to bez ohledu na to, že byly podle zákonů platných ve svých domovských státech legálně oddány.

"Zákon na ochranu manželství porušuje záruky rovné ochrany dané Ústavou Spojených států," řekl soudce Anthony Kennedy při odůvodnění nálezu podle většinového názoru nejvyššího soudu. Rozhodnutí podpořilo pět soudců, čtyři členové nejvyššího soudu hlasovali proti.

Verdikt znamená, že legálně oddané páry stejného pohlaví nyní mohou žádat stejné federální výhody - daňové úlevy, zjednodušená dědická řízení, benefity pro rodiny státních zaměstnanců a jiné formy státní podpory - jako páry heterosexuální.

Nejvyšší soud zároveň odmítl rozhodnout, zda homosexuální páry mají základní právo uzavírat manželství. Jeden z amerických států (Kalifornie) totiž přijal zákon, který homosexuální sňatky na území státu zakazuje. Federální soudce později předpis zrušil a středeční vyjádření nejvyššího soudu jeho rozhodnutí podle tiskových agentur vlastně podpořil. Tato záležitost však po právní stránce ještě nemusí být skončena.

Sňatky gayů a leseb uzákonilo zatím dvanáct z padesáti amerických států, posledním z nich byl v polovině května stát Minnesota. Homosexuální manželství již dříve povolily státy Delaware, Massachusetts, Connecticut, New York, Vermont, New Hampshire, Iowa, Maine, Maryland, Washington a Rhode Island. Povoleny jsou rovněž na území hlavního města Washingtonu, který je samostatnou správní jednotkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video