4. pěší divize míří do Iráku

4. pěší divize míří do Iráku - Vojáci ze 4. pěší divize, která je nejmodernější americkou jednotkou, se řadí na základně v texaském městě Fort Hood před odletem do bojů v Iráku. (27. března 2003) | foto: Reuters

USA síly v Iráku zdvojnásobí

  • 366
Američani chtějí zdvojnásobit své pozemní síly v Iráku. Během dubna proto do oblasti vyšlou dalších sto tísíc vojáků. Pozemní invazní jednotky bude i s posilami tvořit dvě stě tisíc mužů a žen. Celkem mají spojenci v Zálivu už teď skoro 300 tisíc lidí. Agentuře Reuters to potvrdil pracovník Pentagonu.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Zdroj, který chtěl zůstat v anonymitě, zdůraznil, že to není změna taktiky nebo úlek ze síly odporu, který kladou irácké jednotky, ale součást už před válkou připraveného plánu.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld kategoricky popřel, že by velení teď pod vlivem událostí měnilo plány.

"Denně vzroste počet vojáků v Zálivu o jeden dva tři tisíce lidí a bude to takhle i pokračovat, protože na cestě jsou další lidé. Tak to prostě bylo naplánované už dřív," řekl Rumsfeld.

Nejmodernější na světě
Mezi novými vojáky posílanými do Zálivu bude i čtvrtá pěší divize, dále první obrněná divize z Evropy a druhý obrněný pluk z Colorada.

Čtvrtá pěší divize americké armády je považována za jednu z nejmoderněji vyzbrojených jednotek na světě. Z Texasu, kde sídlí, vyrazí do Zálivu během několika dnů. Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí základny ve Fort Hood. 

DÁLE ČTĚTE

Co se děje na bojišti
Noční bitva o Nadžaf trvala hodiny

V divizi slouží 16 tisíc vojáků. S nasazením v Iráku počítali. Věděli o něm už dva měsíce. Původně se ale měli podílet na otevření severní fronty z Turecka. Z toho však sešlo ve chvíli, kdy Ankara odmítla americké vojáky pustit na své území.

Je plán brilantní?
Předseda sboru náčelníků štábů Richard Myers označil vojenský plán na dobytí Iráku za brilantní. "Umožnil proniknout 320 kilometrů do vnitrozemí a zaklepat na dveře Bagdádu během jednoho týdne, a to za neustálého odporu místních ozbrojených složek," řekl.

Vojenští analytici oslovení agenturou Reuters ale plán zpochybňují. Má prý hned tři slabiny.

Podle nich se velení dopustilo vážné chyby, když s sebou vzalo jen malou část obrněných jednotek.

Zároveň se podivují, proč pozemní jednotky vstoupily na iráckou půdu tak brzo. Experti předpokládají, že by bylo lepší nechat nejdřív pořádně pracovat letectvo, které by ze vzduchu několik dnů ničilo vojenské cíle.

Další zásadní slabinu vojenského plánu na dobytí Iráku vidí v zanedbání severní fronty.

,

Video