USA si kvůli zbraním otevřely zadní vrátka

  • 450
USA stále nevzdávají snahu najít v Iráku zbraně hromadného ničení. Zároveň si však otevřely zadní vrátka pro případ, že žádné nenajdou. Saddámův režim mohl podle Pentagonu nebezpečnou munici zničit, což by vysvětlovalo, proč ji iráčtí vojáci během války nepoužili.

"Je možné, že Bagdád zničil všechny své zbraně hromadného ničení a chemickou munici před březnovým začátkem války," připustil americký ministr obrany Donald Rumsfeld, kterého citovala BBC.

"Jejich zničení by mohlo vysvětlit, proč je Saddámův režim nepoužil a proč se nenajdou," podotkl Rumsfeld. Podle šéfa Pentagonu však ještě zbývá prohledat mnoho podezřelých budov.

Odměny za mobilní laboratoře
Spojenci také pasou po mobilních laboratořích. Iráčanům nabídli vysoké finační odměny a také anonymitu, pokud o nich poskytnou důvěryhodné informace.

"Přispějte k bezpečnosti iráckého lidu. Dejte spojencům informace o mobilních laboratořích," hlásala v minulých dnech spojenecká rozhlasová stanice a slibovala výhody, které mohou dosáhnout až 200 tisíc dolarů.

Američtí vojáci našli začátkem května v Iráku dvě mobilní laboratoře, o nichž tvrdili, že se podílely na vývoji zakázaných zbraní. Zanedlouho ale USA musely přiznat, že se původní domněnky nepodařilo prokázat. - více zde

Pomohou dopadení prominenti?
Dosavadní neúspěchy však některým americkým činitelům na optimismu neubírají. Generál Richard Myers, šéf sboru náčelníků štábů americké armády, věří, že odhalení iráckých zbraní hromadného ničení je jen otázkou času.

"Věděli jsme, že Saddámův režim se deset let pokoušel klamat OSN i další. Věděli jsme, že pátrání bude velmi těžké," připomněl Myers, který spoléhá na informace od dopadených iráckých prominentů.

Pentagon vydal seznam 55 hledaných představitelů Saddámova režimu, z nichž už se podařilo zajmout necelou třicítku. "Mnozí se podíleli na zbrojních programech," podotkl generál. - seznam ve formě karet zde

Špatné zprávy z Langley?
Vývoj zakázaných zbraní, z něhož Saddáma podezíraly tajné služby, byl jedním z hlavních důvodů spojenců k útoku na Irák. Jednotkám se však dosud přes několik podezření nepodařilo najít žádné důkazy.

Možným zpravodajským pochybením se začal zabývat americký Kongres, který vyzval CIA, aby prověřila informace, které před válkou dodávala Washingtonu. "Byly správné, nestranné a aktuální?" ptá se Kongres agentů z Langley.

Podle bývalého šéfa australských zpravodajských analytiků Andrewa Wilkieho byly tyto zprávy nadnesené a chybné. "Australská vláda naše varování ignorovala, protože existoval velký politický tlak na vojenské řešení krize," podotkl Wilkie.

Mlha okolo inspektorů OSN
Pátráním po iráckých zbraních se do války zabývali inspektoři OSN, kteří zemi opustili před vypuknutím bojů. Rádi by se opět pustili do práce, ale jejich návrat do Iráku vázne na nesouhlasu USA a také špatné bezpečnostní situaci.

Bílý dům prozatím souhlasil jen s krátkou misí expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Prozkoumají zabezpečení komplexu v Tammúzu, který podle některých zpráv mohl být vyrabován. - více zde

Návrat týmu UNMOVIC, který v Iráku hledal chemické a biologické zbraně hromadného ničení, Washington zatím vyloučil. Zbrojní inspektory kritizuje za prohlášení jejich šéfa Hanse Blixe, který zpochybňoval americká tvrzení o existenci "kouřících zbraní" v Iráku. - více zde


Video